Zdzisław Stolarczyk

Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach (1981r.) w klasie puzonu prof. Romana Siwka.

W 1978r. zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Puzonistów w Pabianicach

W 1979 roku rozpoczął pracę w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach na stanowisku puzonisty basowego. Z orkiestrą tą występuje w najsłynniejszych salach koncertowych świata pod batutą tak znanych dyrygentów i kompozytorów jak: L.Bernsteina, G. Chmury, Sir Ch. Grovesa, K. Korda, J. Krenza, W. Lutosławskiego, K. Masura, M. Roztropowicza, K. Pendedreckiego, S. Skrowaczewskiego, J. Semkowa, A. Wita i innych.

Współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami m.in.: z Filharmonią Narodową,
Sinfonią Varsovia, Filharmonią Śląską, Operą we Wrocławiu, Orkiestrą Teatru Rozrywki w Chorzowie, Alex Band w Poznaniu. Obecnie na stałe współpracuje z Bielską Orkiestrą Kameralną (od 1991r.) i Sinfoniettą Cracovia (od 1998r.)

Koncertuje jako solista i kameralista na estradach krajowych i zagranicznych (Kuba, Niemcy). Spośród najważniejszych występów wymienić należy koncerty w ramach Festiwalu Młodzieży Świata w Hawanie, Festiwalu „Warszawska Jesień”, Festiwalu Puzonowego w Warszawie i Międzynarodowego Konkursu Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych w Gdańsku.

Od 1985 roku jest nauczycielem gry na puzonie w Państwowej Szkole Muzycznej w Bielsku – Białej i prowadzi działalność pedagogiczną na stanowisku ad. Akademii Muzycznej w Krakowie (od 1998r.) Za wybitne osiągnięcia w pracy pedagogicznej (wśród jego uczniów i studentów jest wielu laureatów międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów) został trzykrotnie uhonorowany Nagrodami Indywidualnymi Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Krzyżem Zasługi i Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego I st. za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej i artystycznej w Polsce.

Wielokrotny juror ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentów dętych. Konsultant Centrum Edukacji Artystycznej i ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu do spraw awansów zawodowych nauczycieli.

Od 2005r. jest Prezesem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Puzonistów

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?