Poradnik puzonisty

Puzon

Puzon (wł. trombone, skrót: tbn. lub trbn.) – instrument dęty blaszany występujący współcześnie w kilku odmianach. Puzon tenorowy jest mosiężną piszczałką otwartą, wykazującą w 70% swej długości profil równoległy, a w pozostałej części rozszerzającą się w szeroką czarę dźwiękową. Długość słupa powietrza wynosi w pozycji zasadniczej 270-390 cm, piszczałka zgięta jest w postać zygzakowo-esową, tak długość instrumentu w tej pozycji wynosi 120 cm (po maksymalnym wysunięciu suwaka do 173 cm).

Do zadęcia służy ustnik o półkulistym kielichu o średnicy kielicha do 2,5 cm. Mechanika służąca do zmiany wysokości dźwięku posługuje się suwakiem. Puzon składa się z następujących części: ustnika, dwóch rur wewnętrznych połączonych poprzeczką (część nieruchoma), suwaka z poprzeczką (część ruchoma) i czary dźwiękowej z poprzeczką. Ponadto puzon tenorowo-basowy ma dodatkowy kanał kwartowy, rozmieszczony w górnym kolanku czary dźwiękowej, oraz wentyl obrotowy, włączający ten kanał, a poruszany kciukiem lewej ręki za pomocą sznureczka lub łańcuszka.

O puzonie opowiada muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia

  • Wszystkie
  • Edukacja i warsztat
  • Instrumenty i akcesoria
  • Lekcje online
  • Literatura

Poradnik puzonisty

Antydocisk do puzonu

Poradnik puzonisty

Ćwiczenia na puzon

Poradnik puzonisty

Jak dbać o puzon?

Poradnik puzonisty

Kurs gry na puzonie

Poradnik puzonisty

Literatura na puzon

Poradnik puzonisty

Nauka gry na puzonie

Poradnik puzonisty

Nuty na puzon

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?