Poradnik trębacza

Trąbka

Trąbka (wł. tromba, skrót: tr.) jest najbardziej rozpowszechnionym instrumentem dętym blaszanym z grupy aerofonów ustnikowych, występującym zarówno w orkiestrze symfonicznej jak i w orkiestrach dętych, kapelach ludowych, zespołach jazzowych itp. Jest to metalowa (mosiężna) piszczałka otwarta, w 25-40% swej długości cylindryczna, w pozostałej części rozszerzająca się nieznacznie i zakończona silnie rozszerzającą się czarą dźwiękową. Piszczałka o łącznej długości około 145 cm zwinięta jest w kształt zaokrąglonego prostokąta, tak że czara dźwiękowa wypada niemal w przedłużeniu części przyustnikowej, a cały instrument nie przekracza półmetrowej długości.

Do zadęcia służy ustnik o płytkim półkulistym kielichu. W części cylindrycznej wmontowany jest mechanizm składający się z trzech obrotowych wentylów. Dźwignie tych wentylów obsługiwane są trzema palcami prawej ręki: pierwszy wentyl włącza kanalik obniżający dźwięk o cały ton, drugi włącza kanalik półtonowy, a trzeci włącza kanalik półtonowy. jedna z części korpusu stanowi przy tym krąglik inwencyjny, umożliwiający strojenie instrumentym a nawet obniżenie jego stroju w razie potrzeby o półton.


O trąbce opowiada muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia

  • Wszystkie
  • Edukacja i warsztat
  • Instrumenty i akcesoria
  • Literatura

Poradnik trębacza

Antydocisk do trąbki

Poradnik trębacza

Ćwiczenia na trąbkę

Poradnik trębacza

Gra na trąbce jak zacząć

Poradnik trębacza

Gra na trąbce podstawy

Poradnik trębacza

Lekcje gry na trąbce

Poradnik trębacza

Literatura na trąbkę

Poradnik trębacza

Nauka gry na trąbce

Poradnik trębacza

Nuty na trąbkę

Poradnik trębacza

Palcowanie na trąbkę

Poradnik trębacza

Rozgrywanie

Poradnik trębacza

Tabela ustników do trąbki

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?