Poradnik trębacza

Trąbka

Trąbka (wł. tromba, skrót: tr.) jest najbardziej rozpowszechnionym instrumentem dętym blaszanym z grupy aerofonów ustnikowych, występującym zarówno w orkiestrze symfonicznej jak i w orkiestrach dętych, kapelach ludowych, zespołach jazzowych itp. Jest to metalowa (mosiężna) piszczałka otwarta, w 25-40% swej długości cylindryczna, w pozostałej części rozszerzająca się nieznacznie i zakończona silnie rozszerzającą się czarą dźwiękową. Piszczałka o łącznej długości około 145 cm zwinięta jest w kształt zaokrąglonego prostokąta, tak że czara dźwiękowa wypada niemal w przedłużeniu części przyustnikowej, a cały instrument nie przekracza półmetrowej długości.

Do zadęcia służy ustnik o płytkim półkulistym kielichu. W części cylindrycznej wmontowany jest mechanizm składający się z trzech obrotowych wentylów. Dźwignie tych wentylów obsługiwane są trzema palcami prawej ręki: pierwszy wentyl włącza kanalik obniżający dźwięk o cały ton, drugi włącza kanalik półtonowy, a trzeci włącza kanalik półtonowy. jedna z części korpusu stanowi przy tym krąglik inwencyjny, umożliwiający strojenie instrumentym a nawet obniżenie jego stroju w razie potrzeby o półton.


O trąbce opowiada muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?