Poradnik waltornisty

Waltornia

Waltornia, czyli Róg (wł. corno, skrót: cor.)  jest instrumentem dętym blaszanym z grupy aerofonów ustnikowych. Jest to mosiężna piszczałka otwarta, w 45% swej długości równoległa, w pozostałej części rozszerzającą się hiperbolicznie i zakończona silnie rozszerzającą się czarą dźwiękową. Piszczałka wykonana ma długość ok. 365 cm i zwinięta jest w kształt kolisty z jednej strony zakończonej lejkowatym ustnikiem a z drugiej szeroką czarą głosową skierowaną w dół ku tyłowi.

Do zadęcia służy ustnik stożkowaty; kształt jego oraz najmniejsza ze wszystkich instrumentów blaszanych menzura uniemożliwia wydobycie pierwszego dźwięku harmonicznego, sprzyja natomiast wydobywaniu wysokich dźwięków harmonicznych aż do 18. W części cylindrycznej zamontowany jest mechanizm składający się z trzech wentylów, obsługiwany palcami lewej ręki; pierwszy wentyl włącza kanalik obniżający dźwięk o cały ton, drugi włącza kanalik półtonowy a trzeci włącza kanalik półtoratonowy. Jedna z części korpusu stanowi przy tym krąglik inwencyjny, umożliwiający strojenie instrumentu.

O waltorni opowiada muzyk Orkiestry Sinfonia Varsovia

  • Wszystkie
  • Edukacja i warsztat
  • Instrumenty i akcesoria

Poradnik waltornisty

Antydocisk do waltorni

Poradnik waltornisty

Palcowanie dla waltorni

Poradnik waltornisty

Transpozycja na waltorni

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?