Czyszczenie i konserwacja trąbki

Oprócz wyrobienia sobie codziennych nawyków w pielęgnacji instrumentu, każdy trębacz powinien od czasu do czasu dokonywać czyszczenia i konserwacji instrumentu w podstawowym zakresie. Tak jak samochód wymaga okresowego przeglądu by móc sprawnie funkcjonować, tak i nasz instrument potrzebuje trochę uwagi od czasu do czasu.


  • Czyszczenie ustnika. Ustnik należy czyścić specjalną szczoteczką, mydłem i ciepłą wodą.
  • Czyszczenie i polerowanie powierzchni instrumentu.
    Instrumenty mosiężne (nielakierowane i srebrzone): polecamy pasty Unipol, Ako-Polish Wenol, płyn Rekord. Nanoszone w niewielkich ilościach na czyszczone powierzchnie należy polerować miękką szmatka bawełnianą. Natępnie należy dokładnie oczyścic powierzchnię z pozostałości pasty i polerować czystą szmatką do czysta.
    Instrumenty lakierowane: polecamy używać tylko płynów i szmatek przenaczonych do polerowania powierzchni lakierowanych, produkują je firmy Selmer, Yamaha, Reka, Gewa, La Tromba ( Lacquer Polish).
    Instrumenty posrebrzane: polecamy tylko środki do tego przeznaczone czyli Silver Polish produkcji w/w firm. Nałożone na instrumenty srebro jest bardzo miękkie i podatne na zarysowania, dlatego nie polecamy używania ostrych past takich jak unipol. Bardzo dobre efekty daje użycie płynu Starwax, który nadaje duży połysk, jednoczesnie zabezpiecza przed typowym dla srebra czernieniem. Przy czyszczeniu wszystkich instrumentów zalecam dokładne usunięcie resztek past, płynów z rurek krąglików,mechanizmu tłokowego i smarownie odpowiednimi olejkami.
  • Nakładanie smaru do krąglików strojeniowych. Należy wyciągnąć każdą rurkę po kolei, wyczyść miękką szmatką, nałóżyć odrobinę smaru po obu stronach i włóżyć z powrotem krąglik na swoje miejsce.
  • Czyszczenie instrumentu wewnątrz. Co kilka miesięcy dla zachowania higieny i dobrej pracy należy przemyć trąbkę wewnątrz. Instrument należy rozłożyć na części w dużej umywalce lub wannie wypełnionej ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. (Instrument trzeba rozkładać delikatnie aby nie uderzyć żadnym z elementów w brzeg wanny, gdyż każde wgniecenie może mieć wpływ na sprawne działanie instrumentu. Miękki ręcznik na dnie i na rantach wanny pozwoli zabezpieczyć instrument). Należy użyć szczotek do wentyli i rurek oraz wycioru by delikatnie wyczyścić instrument wewnątrz. Następnie należy przepłukać instrument bieżącą wodą. Aby ułatwić sobie pracę można skorzystać  ze specjalnej końcówki do węża podającego wodę. Po przepłukaniu instrumentu należy wytrzeć delikatnie wszystkie elementy instrumentu miękkim ręcznikiem, następnie nałożyć smar na rurki z obu stron i wsunąć je z powrotem do trąbki. Tłoki są numerowane i muszą być włożone na odpowiednie miejsce aby trąbka mogła grać. Najbliższy tłok od grającego to tłok numer 1. Należy nałożyć odrobinę oliwki do tłoków na każdy z tłoków i wprowadzić je z powrotem na swoje miejsce, przekręcić aż nastąpi kliknięcie oraz przykręć nakrętkę. Następnia można zagrać kilka dźwięków, jeśli jakieś dźwięki się nie odzywają, to być może zostaly one zamontowane nie w tym otworze, lub nie wskoczyły na swoje miejsce. (Jeśli tłok się zacina to prawdopodobnie trąbka potrzebuje przeczyszczenia, ale jeśli zatrzymuje się za każdym razem to być może jest wgnieciony i instrument trzeba będzie oddać do warsztatu.)

Zestaw obowiązkowy:

  • szczoteczka do czyszczenia ustnika
  • ściereczka z irchy lub bawełniana
  • smar do krąglików
  • oliwka do wentyli

Opcjonalnie

  • szczotki do czyszczenia
  • wycior
  • adapter do węża podającego wodę

Skorzystaj z profesjonalnego warsztatu instrumentu dętych co 1-2 lata, by dokonać jego dokładnego czyszczenia oraz konserwacji mechaniki. Listę serwisów znajdziesz w naszym katalogu. Pamiętaj też o codziennej pielęgnacji trąbki aby sprawić, że Twój instrument będzie grał i wyglądał świetnie przez lata.

Artykuł powstał przy współpracy z RDK Serwis



Produkty o których mowa w tym artykule możesz kupić na naszej stronie. Poniżej prezentujemy produkty do czyszczenia i konserwacji trąbki najczęściej wybierane przez profesjonalnych muzyków.

Zobacz także
Więcej na temat: czyszczenie, konserwacja, Trąbka

Polub nas na Facebooku

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?