Kiedy:
15/11/2012@12:30 – 15:30
2012-11-15T12:30:00+01:00
2012-11-15T15:30:00+01:00
Gdzie:
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Okólnik 2
Warszawa
Polska
Okólnik 2
Warszawa
Polska
I, CULTURE Orchestra ma zaszczyt zaprosić na warsztaty dla sekcji dętej blaszanej z metod oddychania i rozgrywania, które poprowadzi pierwszy tubista jednej z najlepszych orkiestr europejskich – Bournemouth Symphony Orchestra – Andre Cresci (UK). Warsztaty odbędą się 15 listopada w Warszawie, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, sala 441 (II piętro). Adres to ulica Okólnik 2. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 13:30 i potrwają do godziny 16:30. Warsztaty są otwarte dla wolnych słuchaczy.
Andy Cresci - Urodzony w Południowej Walii w 1959 roku, Andy Cresci rozpoczął edukację w Neath Boys Grammar School i był członkiem zespołu Glyn Neath Silver oraz NYOW, później studiował w RNCM. Podczas studiów występował gościnnie z Hallé orchestra, był też członkiem CWS Manchester. W 1980 roku Andy Cresci dołaczył do Scottish Opera, a w 1986 roku – Bournemouth Symphony Orchestra, gdzie gra do dziś. Andy Cresci współpracował gościnnie z większością najważniejszych orkiestr w Wielkiej Brytanii, od 1985 roku regularnie występuje z Chamber Orchestra of Europe. W 1996 roku został profesorem instrumentów dętych blaszanych w Royal Marines School of Music w Portsmouth. Andy Cresci był tutorem w orkiestrach młodzieżowych NYBBGB I NYWOW, udziela wielu seminariów w szkołach i konserwatoriach muzycznych w Wielkiej Brytanii.
I, CULTURE ORCHESTRA (ICO) to projekt stworzony w 2011 roku przez Instytut Adama Mickiewicza jako część programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, który od samego początku skupia się na kulturze jako medium do pogłębiania relacji między Unią Europejską a krajami Partnerstwa Wschodniego. Orkiestra skupiając najbardziej utalentowanych młodych muzyków z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Polski i Ukrainy dąży do ukształtowania wybitnego międzynarodowego zespołu, ale także pragnie stać się impulsem dla pozytywnych zmian w rozwoju kulturalnym i społecznym na świecie. W 2011 roku ICO pod batutą sir Nevilla Marinera i maestro Pawła Kotli odbyła zakończoną sukcesem między narodową trasę koncertową w najbardziej uznanych salach Europy, takich jak: Berliner Philharmonie, Royal Festival Hall czy Teatro Real w Madrycie. W tym roku ICO powraca do swojej kulturowej ojczyzny z koncertami w stolicach Partnerstwa Wschodniego, chcąc dzielić się niezwykłymi emocjami ze słuchaczami w rodzinnych krajach. Dzieła P. Czajkowskiego, A. Dworzaka, K. Szymanowskiego i O. Respihiego będące w tegorocznym repertuarze Orkiestry zabrzmią w interpretacji jednego z najwybitniejszych dyrygentów młodego pokolenia, Wenezuelczyka Ilyicha Rivasa. Profesorowie, pod okiem których młodzi muzycy pracują podczas rezydencji wywodzą się z najwybitniejszych muzycznych instytucji na świecie, m.in. Philharmonia Orchestra, Moskiewskiego Konserwatorium im. P. Czajkowskiego, Royal Academy of Music, Royal Welsh College of Music and Drama, wenezuelskiego programu El Sistema czy London Symphony Orchestra. ICO rozwija się niezwykle prężnie dążąc do ukazania muzycznego bogactwa i kulturowej różnorodności Europy Wschodniej. W ramach tournée w 2013 roku Orkiestra planuje koncerty w Skandynawii, a także organizację międzynarodowego sympozjum, którego celem będzie ukazanie sztuki jako nośnika zmian społecznych. Tak dynamiczny rozwój ICO jest możliwy dzięki głębokiemu zrozumieniu kulturowych korzeni młodych muzyków biorących udział w projekcie. Tatevik Frangulyan, skrzypaczka z Armenii i gruziński altowiolista Suren Kirakosian tak skomentowali trasę koncertową w 2011 roku: „Naszym językiem są nuty. Łączymy się w dążeniu do wspólnego celu… są takie chwile, kiedy musimy trzyma się razem – to jest jak poszukiwanie nowego życia”.