Koncert Wyntona Marsalisa

Kiedy:
03/07/2007 – 04/07/2007 całodniowy
2007-07-03T20:07:00+02:00
2007-07-04T20:07:00+02:00
Gdzie:
Warszawa
Polska
Kontakt:

Wynton będzie występował w Warszawie – Torwarze 4 Lipca 2007 o godz 20
Bilety dostępne na stronie organizatora: www.adamiakjazz.pl

Wynton Marsalis – to nazwisko jest synonimem jazzu, wielokrotnie opisywany jako najwybitniejszy muzyk jazzowy i trębacz swojej generacji, jak i jeden z najlepszych trębaczy klasycznych, lider bigbandu, znakomity kompozytor, oddany adwokat sztuki jak i inspirujący nauczyciel.
Jego muzyka to przykład podstawowych zasad demokracji w muzyce, która według Wyntona jest właśnie podstawą jazzu.
Wynton Marsalis urodził się 18 października 1961 roku w Nowym Orleanie. Był drugim z pośród sześciu synów. Już od najmłodszych lat wykazywał bardzo poważne zainteresowanie muzyką grając w kościelnym zespole, szkolnej orkiestrze, czy później w Orkiestrze Symfonicznej Nowego Orleanu. Gdy przeniósł się do Nowego Jorku w roku 1979, rozpoczął naukę w najznamienitszej szkole muzyki klasycznej – Julliard School of Music, przy okazji grywając jazz w nowojorskich klubach. Już rok później został zaproszony do gry u Arta Blakeyego w Jazz Messenger. To właśnie Bakey wpoił młodemu Wontonowi zależność jazzu od demokracji mówią: „No America, No Jazz”. Przez kilka następnych lat Wynton zapraszany przez największych świata jazzu: Sarah Vaughan, Dizzy Gillespie, Clark Terry, Sonny Rollins.
Grając z najlepszymi muzykami na świecie, Wynton postawił sobie za zadanie nauczyć się gry i zrozumieć, czego naprawdę oczekuje publiczność, gdyż jak uważał, jazz i jego koncepcja muzyki mogą zrewitalizować sztukę, bez względu na możliwości finansowe czy naciski krytyków.
Wynton chciał równocześnie rozwijać swój warsztat kompozycji. Jego prace zostały bardzo szybko uznane za wybitne przez choćby wspomnieć: New York City of Balet, American Balet Theatre czy Lincoln Center. Miłość Marsalisa do muzyki klasycznej zaowocowała wieloma nagraniami z kompozycjami Bacha, Beethovena, Mozarta, Haydna z największymi orkiestrami świata: New York Philharmonic, Los Angeles Philharmonic, Boston Pops, Cleveland Orchestra, St. Louis Symphony, English Chamber Orchestra, Toronto Symphony Orchestra oraz London’s Royal Philharmonic.
Wynton Marsalis poprzez swoją ogromną pracę jako muzyk i nauczyciel, osiągnął statut mega gwiazdy, co zaowocowało dziewięcioma nagrodami Grammy, tak w muzyce jazzowej jak i klasycznej. W 2001 roku otrzymał tytuł Ambasadora Dobrej Woli z rok Kofi Anana. Natomiast w 2005 otrzymał Narodowy Medal Sztuki – najwyższe odznaczenie dla artystów przyznawane przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?