Koncert symfoniczny ROK LUTOSŁAWSKIEGO

Kiedy:
12/01/2013@17:00 – 20:00
2013-01-12T17:00:00+01:00
2013-01-12T20:00:00+01:00
Gdzie:
Filharmonia Narodowa
Jasna 5
Warszawa
Polska

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII NARODOWEJ
François-Xavier ROTH
 – dyrygent
Jean-François HEISSER – fortepian
Jacek MUZYK – róg
Camille BASLE – perkusja

ROK LUTOSŁAWSKIEGO

Witold LUTOSŁAWSKI – Łańcuch I na orkiestrę kameralną
Olivier MESSIAEN – Des canyons aux étoiles na fortepian, róg, ksylorimbę, dzwonki i orkiestrę

Łańcuch I na czternaście instrumentów Witolda Lutosławskiego to utwór, który wszedł do „kanonu” muzyki XX stulecia. To tu po raz pierwszy pojawiła się charakterystyczna dla stylu kompozytora z lat 80. technika „łańcuchowa”, w której elementy formalnej struktury nie były rozdzielone cezurami, lecz zazębiały się.
Koncerty jubileuszowego cyklu łączyć będą muzykę wielkiego Polaka z twórcami inspirującymi go i przez niego cenionymi. Należał do nich między innymi Olivier Messiaen. Monumentalne, angażujące ogromny aparat wykonawczy symfoniczne dzieła Messiaena nieczęsto goszczą na koncertowych estradach, zawsze jednak czynią na słuchaczach ogromne wrażenie.
Des canyons aux étoiles… zamówione na okazję jubileuszu Deklaracji Niepodległości USA swe prawykonanie miało w roku 1974, a dwanaście części utworu poświęconych jest gwiazdom oraz pejzażom, ptakom i drzewom, które zachwyciły kompozytora podczas wizyty w stanie Utah.
Eksponowane solowe partie fortepianu, rogu i perkusji zabrzmią w znakomitym wykonaniu Jean-François Heissera, Jacka Muzyka oraz Camille Basle. François-Xavier Roth od poprzedniego sezonu prowadzi SWR Sinfonieorchester Baden-Baden und Freiburg regularnie współpracując także z London Symphony Orchestra, Ensemble Intercontemporain i Orchestre Philharmonique de Radio France. Do szczególnie oryginalnych osiągnięć tego cenionego francuskiego dyrygenta należy powołanie zespołu Les Siècles – stylowo wykonuje on utwory z okresów od baroku po współczesność, nierzadko w trakcie koncertu wymieniając instrumentarium historyczne i współczesne.

/Piotr Maculewicz/ www.filharmonia.pl

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?