VIII Międzynarodowy Konkurs Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych

W dn. 2-6 maja 2017 Katedra Instrumentów Dętych i Perkusji Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza na organizowany w jubileuszowym 70. roku istnienia uczelni VIII Międzynarodowy Konkurs Gry na Instrumentach Dętych Blaszanych.

Konkurs organizowany jest co 3 lata i należy do największych tego rodzaju imprez w Europie. Skierowany jest do muzyków z całego świata, przede wszystkim do studentów uczelni muzycznych oraz artystów czynnych zawodowo, grających na instrumentach dętych blaszanych: trąbce, rogu, puzonie i tubie, których wiek w dniu rozpoczęcia konkursu nie przekracza 30 lat (tj. urodzonych po 2 maja 1987 roku).

Do tegorocznej edycji Konkursu przystąpi blisko 70 uczestników z 24 krajów z całego świata. Program konkursu wymaga od młodych muzyków przygotowania utworów umożliwiających wszechstronną prezentację warsztatu wykonawczego i walorów osobowości artystycznej. W finale uczestnikom towarzyszy orkiestra symfoniczna, co dla większości z nich stwarza niepowtarzalną możliwość występu w charakterze solisty współpracującego z takim zespołem.

Międzynarodowy zasięg Konkursu to możliwość konfrontacji dokonań wykonawczych w różnych ośrodkach kształcenia. Konkurs od początku był terenem, na którym spotykali się młodzi muzycy z Europy Zachodniej z wykonawcami z Rosji, Białorusi, Ukrainy, krajów bałtyckich oraz ostatnio USA, Japonii, Korei Płd., a nawet Mongolii. Ich prezentacje ocenia międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą najbardziej renomowani artyści i pedagodzy z całego świata. W 8. edycji Konkursu będą to: Kai Bumann (Polska/Niemcy) – przewodniczący Jury, trębacz Omar Tomasoni (Włochy), waltornista Kerry Turner (USA), puzonista Jamie Williams (USA) i tubista Dirk Hirthe (Niemcy). Pracami konkursowej komisji pokieruje Adam Stachowiak z gdańskiej Akademii Muzycznej.

Wydarzenia w ramach Konkursu mają charakter otwarty i są skierowane do wszystkich zainteresowanych melomanów, zwłaszcza z Trójmiasta i okolic, a także – z racji długiego weekendu majowego – turystów z Polski i ze świata. Jako że na konkursowej estradzie pojawią się też studenci gdańskiej Akademii Muzycznej, z pewnością liczyć będą na obecność i przychylność publiczności.


Harmonogram Konkursu:

2-4.05.2017 Przesłuchania I etapu

4.05.2017 Recitale Jurorów: JAMIE WILLIAMS – puzon, OMAR TOMASONI – trąbka (g. 17:00); Lekcje mistrzowskie: Jamie Williams – puzon (g. 18:30)

5.05.2017 Przesłuchania II etapu

6.05.2017 Przesłuchania III etapu – finał z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyr. Zygmunta Rycherta (g. 10:00); Uroczyste ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i koncert laureatów (g. 16:30)
Konkursowi towarzyszyć będzie wystawa instrumentów marki Yamaha (4-5.05) oraz Miraphone (2-6.05).
Szczegółowy harmonogram oraz bieżące informacje dotyczące Konkursu znajdują się na:

 

NAGRODY

  • Grand Prix – 20 000 PLN / Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza
  • I nagroda – 10 000 PLN / Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka
  • II nagroda – 7 000 PLN / Nagroda JM Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku prof. dra hab. Macieja Sobczaka
  • III nagroda – 3 000 PLN / Nagroda ufundowana przez ELPIGAZ Sp. z o.o.
  • Nagroda specjalna CORNO – Brass Music Festival – recital podczas II edycji festiwalu w 2018 roku

Dyrektorem Konkursu jest prof. dr hab. Bogdan Ocieszak, Kierownik Katedry Instrumentów Dętych i Perkusji Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Współorganizatorami Konkursu są Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Urząd Miejski w Gdańsku, fundatorzy najwyższych nagród.
Patronat Honorowy nad Konkursem objęli:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk

Prezydent Miasta Gdańska – Paweł Adamowicz

Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Muzycznej w Gdańsku – Maciej Sobczak
Wśród sponsorów Konkursu znaleźli się: Yamaha, Miraphone, Inter Mar, Elpigaz Sp. z o.o., CORNO – Brass Music Festival.


Patronat medialny nad Konkursem objęli:
BRASSserwis.pl, Polmic.pl, Pomorskie.eu, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, Trumpeters.pl, TVP3 Gdańsk, Waltornia.pl.

Więcej na temat: Puzon, Trąbka, Tuba, waltornia

Polub nas na FacebookuZobacz także

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?