Trwa II etap V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka

W katowickiej Akademii Muzycznej trwają przesłuchania II etapu V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.
W rywalizacji pozostali już tylko uczestnicy z Polski i Ukrainy, 21 młodych muzyków grających na: trąbkach, puzonach i rogach.

Co roku konkurs odbywa się w trzech innych specjalnościach. Tym razem zdecydowano się na te właśnie instrumenty dęte blaszane.

– Poziom uczestników jest bardzo wysoki – mówi prof. Stanisław Dziewior, przewodniczący międzynarodowego jury. – Trzeba podkreślić, że program kolejnych etapów jest bardzo trudny i w niczym nie ustępuje wymaganiom największych w świecie tego typu rywalizacji. Chciałbym tu podkreślić, że młodzi ludzie, którzy prezentowali się przed nami, są bardzo muzykalni. Pięknie potrafią prowadzić frazę i wydobyć emocje. Przy tym większość z nich pokazała najwyższe umiejętności techniczne.

– W II etapie każdy uczestnik wykonuje 3 utwory, w tym jeden specjalnie napisany na tegoroczny Konkurs im. Spisaka. Zdzisław Szostak skomponował dla trębaczy i puzonistów, a prof. Jan Wincenty Hawel dla waltornistów – informuje Regina Gowarzewska, rzeczniczka konkursu. – Przesłuchania II etapu zakończą się w sobotę, odbywają się w auli Akademii Muzycznej w Katowicach. III etap zaplanowano na poniedziałek i wtorek (początek godz. 12) w sali koncertowej AM.

Finaliści wystąpią z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.
Wstęp na przesłuchania II i III etapu jest wolny. Podobnie zresztą jak na Koncert Laureatów, który odbędzie się 14 września, o godz. 19 w Bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Przypomnijmy Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka organizowany jest już po raz piąty przez Dąbrowę Górniczą, katowicką Akademię Muzyczną i dąbrowski Pałac Kultury Zagłębia. Koncert Inauguracyjny odbył się w poniedziałek, 5 września w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.

Organizowany ku czci Michała Spisaka, znakomitego kompozytora urodzonego w Dąbrowie Górniczej na stałe zagościł już w kalendarzu niezwykłych wydarzeń kulturalnych.

Co roku młodzi muzycy z Polski i zagranicy rywalizują w różnych specjalnościach. Najlepsi otrzymają pamiątkową statuetkę oraz 12 tysięcy złotych.
Dla wielu konkurs może stać się poczatkiem wielkiej kariery artystycznej.

Uczestnicy muszą wykazać się nie tylko doskonałym warsztatem technicznym, wysokimi umiejętnościami, powinni posiadać także wyobraźnię muzyczną. Na zwycięstwo mają szansę ci, którzy potrafią muzykę przekazać w ciekawy sposób.

W tym roku ze względu na trwający remont Pałacu jprzesłuchania odbywają się w Katowicach, jedynie koncerty inauguracyjny i finał konkursu będzie można wysłuchać w Dąbrowie.

Jaka jest muzyka Michała Spisaka? – mówi prof. Leon Markiewicz autor obszernej monografii o kompozytorze i znawca jego talentu.
– Spełnia ona wszystkie cechy znamionujące tzw. neoklasycyzm francuski a przejęte od Nadii Boulanger preferującej dbałość o doskonałość warsztatu twórczego z troską o zwięzłość i przejrzystość formy z unikaniem nadmiaru rozwlekłej uczuciowości właściwej romantykom XIXwiecznym.

Jest więc jego muzyka łatwo rozpoznawalna z emanującej z niej energii, wynikłej ze spontanicznej akcji muzycznej, nasyconej wartkością przebiegu poszczególnych wątków muzycznych, kipiącej potoczystością „naelektryzowanej” rytmiki potęgowanej impulsywną motoryką, urozmaicaną nagłymi, wręcz „perkusyjnymi” akcentami i kontrastami dynamicznymi, wyrazistą paletą ostrych brzmień harmonicznych i pełnych blasku barw orkiestrowych przy przejrzystości faktury instrumentalnej.

Dla słuchaczy cechy te łączą się z dominującymi nastrojami radości, pogody, pozytywnej energii, optymizmu. Wobec nich wolne, liryczne części utworów Spisaka działają jako pożądane chwile błogiego spokoju, wytchnienia czy przelotnej zadumy.

Więcej na temat: michał spisak, Puzon, waltornia

Polub nas na Facebooku







Zobacz także

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?