Sukces pierwszej edycji Akademii Małego Waltornisty

W dniu 23.06.2012 w Akademii Muzycznej w Katowicach odbyła się AKADEMIA MAŁEGO WALTORNISTY, zorganizowana przez Katedrę Instrumentów Dętych i Perkusji Akademii Muzycznej w Katowicach i portal internetowy waltornia pl

Udział zadeklarowało 38 uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Dopisali w stu procentach wszyscy, nawet z tak odległych od Katowic miast, jak Koszalin, Zgorzelec, Białystok, Łódź, Płock czy Gostynin. W zgodnej opinii słuchaczy, wszystkie wykonania były dobre i bardzo dobre, czemu na pewno sprzyjała przyjęta formuła festiwalu, której celem była przede wszystkim prezentacja zdolności małych instrumentalistów a nie ich ocena, klasyfikacja itp. Tym samym mali waltorniści pokazali się z jak najlepszej strony, grając swobodnie, luźno, bez presji.

Po przesłuchaniach nastąpiło zwiedzanie Akademii, które ze względu na ograniczony czas, pozwoliło na zaprezentowanie jedynie kilku jej miejsc. Było więc Muzeum Organów, po którym oprowadzał wraz z niezwykle ciekawym komentarzem prof. Julian Gembalski, biblioteka, której zakamarki i zbiory prezentowała dyrektor, mgr Iwona Bias, Starszy Kustosz Dyplomowany. Na zakończenie wycieczki po Akademii, mali waltorniści, ich rodzice, opiekunowie i pedagodzy podziwiali nową Salę Koncertową, wybudowaną w 2007 roku.

O godzinie 15:00 rozpoczął się Uroczysty Koncert w którym udział wzięli:

  • Śląski Kwartet Waltorniowy w składzie: Leszek Salwa, Jerzy Ślęzak, Waldemar Matera i Grzegorz Grzegorzek
  • Mały Kwartet Waltorniowy w składzie: Michał Mocek, Szymon Ślęczka, Krystian Parada i Oliwier Pelc
  • Kwartet Waltorniowy PSM w Strzelcach Opolskich w składzie: Adam Goczoł, Jan Malcherczyk, Franciszek Czech i Szymon Krupa
  • Edyta Chmielewska z POSM w Bielsku Białej
  • Michał Kanawka z Akademii Muzycznej w Katowicach
  • Chór Waltorniowy AMW, czyli 41 małych instrumentalistów

Szczególny aplauz otrzymał Chór Waltorniowy Małych Waltornistów, który w swoim koncercie pod batutą mgr Jerzego Ślęzaka wykonał między innymi popularnego „Kazaczoka” na 41 waltorni – siłę maluchów wzmocniło bowiem trzech odrobinę starszych kolegów.

Wszyscy wykonawcy otrzymali okolicznościowe dyplomy uczestnictwa a także pamiątkowe upominki – koszulki, buttony, naklejki, długopisy, ołówki itp.

Organizatorzy pragną podziękować władzom katowickiej uczelni, za życzliwość i wsparcie – JM Rektorowi, prof. Tomaszowi Miczce, Kierownikowi Katedry Instrumentów Dętych i Perkusji, prof. Stanisławowi Dziewiorowi, wykonawcom – Śląskiemu Kwartetowi Waltorniowemu, Kwartetom Waltorniowym prowadzonych przez mgr Jerzego Ślęzaka i mgr Piotra Wczaska, Edycie Chmielewskiej, uczennicy mgr Waldemara Matery i Michałowi Kanawce, studentowi adt dr Damiana Walentka. Słowa uznania dla mgr Maryli Limanowskiej, mgr Jerzego Ślęzaka i mgr Waldemara Matery za pomysł i pomoc w organizacji. Dziękujemy wszystkim pedagogom szkół muzycznych za staranne przygotowanie uczniów do gry solowej i występu w Chórze Waltorniowym. Podziękowania dla sponsorów i darczyńców: firmom ZM-Concept z Bydgoszczy, Jarmuła Music z Tarnowa, Hans Hoyer z Niemiec, Josef Lidl z Czech, Ciastkarni „Król” z Katowic i Adrianowi Kaintochowi z firmy ubezpieczeniowej Allianz.

 

Pozdrowienia z Katowic

adt dr Damian Walentek

Kierownik Artystyczny Festiwalu

 [youtube]http://youtu.be/vZSHlxzRIpY[/youtube]

Występ Chóru Waltorniowego
Więcej na temat: Akademia, Akademia Młodego Waltornisty, damian walentek, festiwal, gra na waltorni, mały waltornista, waltornia, warsztaty

Polub nas na FacebookuZobacz także

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?