Relacja z II Akademii Młodego Waltornisty

W dniu 21. czerwca 2014 w Akademii Muzycznej w Katowicach odbyła się druga edycja Akademii Młodego Waltornisty. Festiwal został zorganizowany przez Katedrę Instrumentów Dętych i Perkusji katowickiej uczelni, portal internetowy waltornia.pl, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej oraz Zespół Szkół Muzycznych w Dąbrowie Górniczej. Patronat medialny nad imprezą objęły: TVP 3 Katowice oraz portale internetowe kulturalnyslask.pl i silesiakultura.pl, natomiast Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie otoczyło festiwal patronatem honorowym.

Udział zadeklarowało 51 uczestników w trzech kategoriach wiekowych – od sześciu do szesnastu lat. Ostatecznie przyjechało 48 młodych instrumentalistów, nawet z tak odległych od Katowic miast, jak Białystok, Gdynia, Gostynin, Łódź, Płock, Warszawa czy Zgorzelec. Najmłodszy waltornista festiwalu nie rozpoczął jeszcze nauki w szkole podstawowej. Organizatorzy, zgodnie z sugestiami pedagogów, zdecydowali się podtrzymać formułę zakładającą wyłącznie prezentację umiejętności, bez atmosfery konkurencji czy współzawodnictwa. Pozwoliło to młodym instrumentalistom na swobodne wykonanie przygotowanych utworów a ich pedagogom na ocenę i konfrontację z wykonaniami pozostałych uczestników. Impreza była doskonałą okazją integracji nie tylko młodych adeptów gry na waltorni ale także ich rodziców i pedagogów. Wykonawcy udowodnili, że waltornia to instrument piękny i szlachetny a przy tym wcale nie taki trudny do opanowania.

Po przesłuchaniach nastąpiło zwiedzanie katowickiej akademii, głównie biblioteki, której cenne zbiory prezentowała jej dyrektor, mgr Iwona Bias – starszy kustosz dyplomowany. Z uwagi na trwające nagrania, goście festiwalu mogli jedynie przez szybę podziwiać okazałą salę koncertową, wybudowaną w 2007 roku.

O godzinie 15:30 rozpoczął się uroczysty koncert galowy w którym udział wzięli:
– duet waltorniowy Duohorn z Warszawy w składzie: Franciszek Mitros i Mikołaj Grott
– duet waltorniowy z Dąbrowy Górniczej w składzie: Bartosz Maciążek i Piotr Wacowski
– kwartet waltorniowy z Gdyni w składzie: Michał Konkel, Daniel Brzozowski, Mikołaj Kotarski i Mateusz Klimek
– kwartet waltorniowy ze Strzelec Opolskich w składzie: Szymon Krupa, Franciszek Czech, Marek Könighaus i Adam Goczoł,
– Monika Całus z Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie
– Sylwia Majchrzak z Akademii Muzycznej w Katowicach
– Śląski Kwartet Waltorniowy w składzie: Leszek Salwa, Jerzy Ślęzak, Waldemar Matera i Damian Walentek
– Chór Waltorniowy AMW złożony z wszystkich uczestników festiwalu

Szczególnym momentem był występ Chóru Waltorniowego, który podczas swojego koncertu pod batutą mgr Waldemara Matery wykonał pięć aranżacji popularnych utworów, w tym m.in. znaną melodię rosyjską – Kazaczok.

Wszyscy wykonawcy otrzymali okolicznościowe dyplomy uczestnictwa a także pamiątkowe upominki – koszulki, czapeczki, kubki, długopisy, ołówki itp.

Szczegółowa relacja z festiwalu dostępna jest na stronie internetowej www.amw.waltornia.pl.

Organizatorzy pragną podziękować władzom katowickiej uczelni, za życzliwość i wsparcie – Jego Magnificencji Rektorowi, prof. Tomaszowi Miczce, Kierownikowi Katedry Instrumentów Dętych i Perkusji, prof. Stanisławowi Dziewiorowi. Dziękujemy wszystkim wykonawcom – duetom i kwartetom waltorniowym przygotowanym przez dr Piotra Pożakowskiego, mgr Krzysztofa Specjała, mgr Jerzego Ślęzaka i mgr Piotra Wczaska, uczennicy mgr Maryli Limanowskiej i studentce adt dr Damiana Walentka oraz Śląskiemu Kwartetowi Waltorniowemu. Jesteśmy wdzięczni wszystkim pedagogom szkół muzycznych za staranne przygotowanie uczniów do gry solowej i występu w Chórze Waltorniowym, akompaniatorom, rodzicom i opiekunom. Słowa uznania dla mgr Maryli Limanowskiej, mgr Waldemara Matery i mgr Jerzego Ślęzaka za pomysł, inicjatywę i przygotowanie organizacyjne festiwalu. Podziękowania składamy także sponsorom i darczyńcom: firmom ZM Concept z Bydgoszczy, Jarmuła Music z Tarnowa, Gebr. Alexander i Hans Hoyer z Niemiec, Josef Lidl z Czech, Paxman i John Packer z Anglii oraz firmie ubezpieczeniowej Aviva.

Do zobaczenia w 2016 roku!

Pozdrowienia z Katowic
ad. dr Damian Walentek
Kierownik Artystyczny Festiwalu

Więcej na temat: Akademia Młodego Waltornisty, damian walentek, katowice, śląski kwartet waltorniowy, waltornia

Polub nas na FacebookuZobacz także

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?