Wybór waltorni dla początkujących

waltornia

Choć wydawać by się mogło, że jakakolwiek waltornia będzie dobra na początek, sprawny instrument jest jednak niezbędny do rozpoczęcia nauki. Wydobycie pierwszych dźwięków nawet przy sprawnie działającym instrumencie bywa trudne, a gdy instrument nie działa prawidłowo staje się to niemalże niemożliwe. Początkujący waltornista szybko zniechęci się, gdy nie będzie mógł wydobyć prawidłowo dźwięków.

Na początkowym etapie nauki uczeń nie potrzebuje najlepszego profesjonalnego instrumentu, ale niezbędny będzie instrument o prawidłowej intonacji, nie wymagający zbyt dużo powietrza, ze sprawną mechaniką lub taki który może być naprawiony i wyregulowany w razie konieczności.

Odpowiedni instrument dla początkujących można zdobyć z różnych źródeł:

  • Zakup nowej waltorni. Jeśli uważasz że Twoje dziecko będzie lubiło grę na tym instrumencie i będzie ją kontynuować zakup nowego instrumentu ma sens.  Nowe Waltornie pojedyncze odpowiednie do początkowej nauki czy do orkiestry dętej są jednak drogie, a w miarę czasu Twoje dziecko będzie i tak chciało je zmienić na instrument podwójny.
  • Wypożyczenie waltorni. Wypożyczenie instrumentu daje dziecku (i rodzicom) czas by zobaczyć czy waltornia jest instrumentem spełniającym ich oczekiwania i do zadecydowania jaki instrument będzie odpowiedni w dłuższej perspektywnie. W szkołach muzycznych działają magazyny instrumentów muzycznych gdzie z pewnością uda się wypożyczyć waltornie, niestety zazwyczaj nie będzie to instrument w najlepszym stanie.
  • Zakup używanej waltorni. Zakup używanej waltorni ma sens, gdy uda się kupić używany instrument w przyzwoitej cenie. Najlepiej poprosić o pomoc pedagoga lub kapelmistrza orkiestry, aby się upewnić, że instrument jest odpowiedni i będzie miał dobrą intonację.  W następnej kolejności należy zajrzeć do Serwisu Instrumentów Dętych by ocenić ile będzie kosztować ewentualny remont i doprowadzenie instrumentu do użytku. Waltornie które nie były używane przez rok lub dłużej powinny być wyczyszczone wewnątrz i wyregulowane. Koszt takiej usługi może wynieść od 200 do 300 zł,  gdy dodatkowo trzeba będzie jeszcze usunąć wgniecenia czy przylutować wsporniki koszt naprawy może być większy.
Zobacz także

Poradnik waltornisty

Transpozycja na waltorni

Poradnik waltornisty

Palcowanie dla waltorni

Poradnik waltornisty

Antydocisk do waltorni
Więcej na temat: dla początkujących, serwis instrumentów dętych, waltornia, wybór instrumentu, zakup instrumentu

Polub nas na Facebooku

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?