Czyszczenie i konserwacja puzonu

Oprócz wyrobienia sobie codziennych nawyków w pielęgnacji instrumentu, każdy puzonista powinien od czasu do czasu dokonywać samodzielnie czyszczenia i konserwacji instrumentu w podstawowym zakresie. Tak jak samochód wymaga okresowego przeglądu by móc sprawnie funkcjonować, tak i nasz instrument potrzebuje trochę uwagi od czasu do czasu.

 • Czyszczenie ustnika. Wyczyść ustnik specjalną szczoteczką, mydłem i ciepłą wodą.
 • Czyszczenie i polerowanie powierzchni instrumentu. Instrumenty mosiężne (nielakierowane i srebrzone): polecamy pasty Unipol, Ako-Polish Wenol, płyn Rekord. Nanoszone w niewielkich ilościach na czyszczone powierzchnie należy polerować miękką szmatka bawełnianą. Natępnie należy dokładnie oczyścic powierzchnię z pozostałości pasty i polerować czystą szmatką do czysta.
  Instrumenty lakierowane: polecamy używać tylko płynów i szmatek przenaczonych do polerowania powierzchni lakierowanych, produkują je firmy Selmer, Yamaha, Reka, Gewa, La Tromba ( Lacquer Polish).
  Instrumenty posrebrzane: polecamy tylko środki do tego przeznaczone czyli Silver Polish produkcji w/w firm. Nałożone na instrumenty srebro jest bardzo miękkie i podatne na zarysowania, dlatego nie polecamy używania ostrych past takich jak unipol. Bardzo dobre efekty daje użycie płynu Starwax, który nadaje duży połysk, jednoczesnie zabezpiecza przed typowym dla srebra czernieniem. Przy czyszczeniu wszystkich instrumentów zalecam dokładne usunięcie resztek past, płynów z rurek krąglików,mechanizmu tłokowego i smarownie odpowiednimi olejkami.
 • Nakładanie smaru do krąglików strojeniowych. Wyciągnij rurkę strojeniową, wyczyść miękką szmatką, nałóż odrobinę smaru po obu stronach i włóż z powrotem krąglik do puzonu.
 • Czyszczenie instrumentu wewnątrz. Co kilka miesięcy przemyj puzon wewnątrz dla zachowania higieny i dla dobrej pracy. Rozłóż instrument na części w dużej umywalce lub wannie wypełnionej ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. (Uważaj przy rozkładaniu instrumentu, aby nie uderzyć żadnym z elementów, gdyż każde wgniecenie może mieć wpływ na sprawne działanie instrumentu. Miękki ręcznik na dnie i na rantach wanny pozwoli ci zabezpieczyć instrument). Użyj szczotek oraz wycioru by delikatnie wyczyścić instrument wewnątrz. Przepłucz instrument bieżącą wodą. Aby ułatwić sobie pracę skorzystaj ze specjalnej końcówki do węża podającego wodę. Wytrzyj delikatnie miękkim ręcznikiem wszystkie elementy instrumentu.  Nałóż smar na krąglik strojeniowy z obu stron i wsuń go z powrotem do instrumentu. Polej kilka kropli oliwki do suwaka (slide oil) po każdej ze stron, wsuń go z powrotem i zabezpiecz. Przepłucz instrument bieżącą wodą (aby ułatwić podawanie wody skorzystaj ze specjalnego adaptera do węża). Wytrzyj instrument miękką szmatką i złóż go w całość. Nałóż odrobinę smaru do krąglików na kolanko strojeniowe po obu stronach i włóż z powrotem rurkę do instrumentu.

Zestaw obowiązkowy

 • oliwka do suwaka
 • szczoteczka do czyszczenia ustnika
 • ściereczka z irchy lub bawełniana
 • smar do krąglików

Opcjonalnie

 • szczotki do czyszczenia
 • wycior
 • adapter do węża podającego wodę

Skorzystaj z profesjonalnego warsztatu instrumentu dętych co 1-2 lata, by dokonać jego dokładnego czyszczenia oraz konserwacji mechaniki. Listę serwisów znajdziesz w naszym katalogu. Pamiętaj też o codziennej pielęgnacji puzonu aby sprawić, że Twój instrument będzie grał i wyglądał świetnie przez lata.

Produkty o których mowa w tym artykule możesz kupić na naszej stronie. Poniżej prezentujemy produkty do  czyszczenia i konserwacji puzonu najczęściej wybierane przez profesjonalnych muzyków.

Zobacz także
Więcej na temat: czyszczenie puzonu, konserwacja puzonu, Puzon

Polub nas na Facebooku

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?