Podsumowanie I Międzynarodowej Konferencji Trębaczy w Łodzi

I Międzynarodowa Konferencja Trębaczy w Łodzi odbyła się w dniach 22-25.10.2013. Program tego wydarzenia był bardzo bogaty. Obejmował wykłady, kursy mistrzowskie i koncerty. W przerwach uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z szerokim asortymentem instrumentów i akcesoriów prezentowanych przez wystawców.

Codziennie rano odbywały się zajęcia indywidualne z zakresu: gra solowa, studia orkiestrowe, doskonalenie warsztatu technicznego, trąbka historyczna, prowadzone przez prof. Richarda Stoelzela, prof. Jose Chafer Mompo, Matthias Kamps, prof. Igor Cecocho dr Sławomir Cichor. Po południu natomiast uczestnicy konferencji mogli wysłuchać wykładów i brać udział w kursach mistrzowskich.

22.10 wykłady prowadzili prof Igor Cecocho i dr hab. Piotr Wojtasik. W ramach pierwszego wykładu -„Artykulacja w grze na trąbce” wykładowca bardzo dokładnie prezentował zagadnienia związane z wydobyciem dźwięku i uzyskaniem poszczególnych rodzajów artykulacji. Cześć teoretyczna wzbogacona była przykładami i prezentacją na instrumencie. Piotr Wojtasik w wykładzie „Podstawy Improwizacji Jazzowej” w sposób bardzo przystępny i nie pozbawiony humoru wprowadzał słuchaczy w świat improwizacji. Odpowiedzią na świetne przykłady muzyczne i bogatą wiedzę wykładowcy było ogromne zainteresowanie i aktywność publiczności.

W środę 23.10 część wykładowa rozpoczęła się od wystąpienia Michael Münkwitz, który przedstawił proces wytwarzania historycznych instrumentów. Demonstrował on, jak wyglądały metody budowania trąbek w dawnych czasach oraz jak współcześni mistrzowie starają się wykorzystywać te wzorce w swojej pracy. Następnie dr Konrad Boniński zapoznał słuchaczy z wykł. -”Neoklasycyzm i awangarda-stylistyka i forma we współczesnej literaturze na trąbkę na przykładzie utworów O.Hans i Z.Szostaka”. Na zakończenie prof. Richard Stoelzel ( USA ) poprowadził kurs mistrzowski i wykład „Metoda J. Thompsona jako skuteczny środek doskonalenia warsztatu technicznego trębacza. Wykładowca demonstrował i komentował, jak we właściwy sposób używać ćwiczeń tzw. „Buzzing basics” w ramach codziennej pracy z instrumentem. Wykład spotkał się ze znakomitym odbiorem słuchaczy.

24.10 z wykładem wystąpiła dr Anna Antonina Nogaj. Wygłosiła ona wykład „Psychologiczne aspekty przygotowania do występu”. W ramach wystąpienia prezentowane były bardzo interesujące informacje dotyczące treningu mentalnego, sposobów pokonywania tremy itp. Po wykładzie osoby zainteresowane mogły skorzystać z konsultacji prowadzonych przez Annę Nogaj. Ostatniego dnia konferencji odbyły się dwa wykłady. Prof. Jose Chafer Mompo poprowadził kurs mistrzowski i wykład oparty na jego autorskiej metodzie ćwiczeń codziennych. Bardzo wszechstronne i skuteczne ćwiczenia zostały przez wykładowcę zaprezentowane i opatrzone komentarzem. Następnie Matthias Kamps przedstawił słuchaczom wykład dotyczący historii i etnologii trąbki. Zademonstrował wiele interesujących i unikalnych instrumentów, opowiedział o ich muzycznych możliwościach oraz związkach z używanymi współcześnie trąbkami. Oba wystąpienia były bardzo interesujące i spotkały się ze znacznym zainteresowaniem słuchaczy.

W ramach Konferencji odbył się I Międzynarodowy Konkurs Trębaczy w Łodzi. I etap konkursu odbył się 24.10 o godz. 15.00. Do konkursu przystąpiło 17 uczestników z Hiszpanii, Polski, Rumunii i USA. Prezentowali oni specjalnie skomponowany na tę okazję utwór K. Grzeszczaka- Z516b. Jury w składzie: prof. Richard Stoelzel, prof. Jose Chafer Mompo, Matthias Kamps, prof. Igor Cecocho, dr hab. Krzysztof Grzeszczak, dr Sławomir Cichor, dr Konrad Boniński w wyniku głosowania ustaliło, że do przesłuchań finałowych przeszli: Dzymitry Kastsiushka ( Polska ), David Koch ( USA ), Damian Marat ( Polska ), Joaquin Enrique Molina Ruiz ( Hiszpania ), Piotr Nowak ( Polska ), Krzysztof Sadowski ( Polska ) i Ruben Zapater Maestre ( Hiszpania ).
II etap konkursu odbył się 25.10 o godz. 12.00. Uczestnicy wykonywali dowolne, wybrane przez siebie utwory na trąbkę solo. Jury w wyniku głosowania ustaliło następujący podział nagród:
I Nagroda ( profesjonalna trąbka marki B&S )- Ruben Zapater Maestre
II Nagroda ( wizyta w atelier B&S i futerał na trąbkę )- Joaquin Enrique Molina Ruiz
III Nagroda ( wizyta w atelier B&S i futerał na trąbkę )- Piotr Nowak
Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Z516b K. Grzeszczka ( futerał na trąbkę )- Dzymitry Kastsiushka
Poziom konkursu był bardzo wysoki. Wszyscy uczestnicy prezentowali interesujące kreacje muzyczne i wysoki poziom umiejętności technicznych.

Codziennie wieczorem odbywały się koncerty ( przeczytaj recenzje koncertów! ) a konferencję zakończył koncert finałowy, będący idealnym zwieńczeniem konferencji. Podobnie jak cała impreza był zorganizowany perfekcyjnie i stał na bardzo wysokim poziomie wykonawczym jak i organizacyjnym.







Zobacz także

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?