W dniach od 16 do 18 marca 2017 roku, w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie będącym siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, odbywały się I Ogólnopolskie Wiosenne Warsztaty Trąbkowe. Patronat honorowy nad warsztatami objął JM Rektor Akademii Muzycznej w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański.
Warsztaty odbywały się pod kierunkiem wybitnych pedagogów oraz cenionych koncertujących artystów, jakimi są: prof. zw. dr hab. Stanisław Dziewior (Akademia Muzyczna w Katowicach), prof. AM dr hab. Piotr Wojtasik (Akademia Muzyczna w Katowicach), wykładowca katowickiej AM Sebastian Sołdrzyński oraz dr hab. Wacław Mulak z Akademii Muzycznej w Krakowie i dr Tomasz Gluska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Przygotowaniem i koordynacją warsztatów zajmowało się Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej przy współpracy z Panem Krzysztofem Laksą (pierwszy trębacz w orkiestrze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”).
Już na pierwszej edycji I Ogólnopolskich Wiosennych Warsztatów Trąbkowych zaprezentowało się 37 uczestników w różnym wieku uczęszczających do szkół muzycznych, liceów i akademii muzycznych oraz zajmujących się profesjonalnie grą na trąbce.
Program warsztatów obejmował codzienne lekcje indywidualne otwarte dla pozostałych uczestników należących do danej grupy wiekowej oraz zajęcia gry kameralnej. Drugi dzień warsztatów uwieńczył koncert kameralny otwarty dla publiczności w świetnym wykonaniu dr Tomasza Gluski i Pana Adama Grenia – starszego wykładowcy AM w Katowicach. Program mistrzowskiego recitalu obejmował utwory francuskich i amerykańskich kompozytorów.
Koncert finałowy uczestników warsztatów składał się z pięciu występów kameralnych w wykonaniu różnych zespołów trąbkowych, podczas których wykonywano dzieła należące do różnych epok i gatunków, od baroku przez muzykę operową do jazzu, wśród których znalazły się aranżacje ułożone z tej okazji przez pedagogów warsztatów. Nad przygotowaniem i przebiegiem koncertu czuwali wszyscy pedagodzy warsztatów, dzięki którym doszło do realizacji kolejnego, w pełni udanego i przyjętego z entuzjazmem występu muzycznego otwartego dla publiczności.
W czasie warsztatów, w Sali Zielonej, odbywała się wystawa trąbek renomowanego producenta i dystrybutora instrumentów muzycznych GEWA. Codziennie można było obejrzeć i spróbować kilkanaście instrumentów oraz zakupić wybrany egzemplarz bądź akcesoria trąbkowe.
Szczególnie ważnym warunkiem spełnionym zarówno przez organizatorów jak i prowadzących warsztaty była niezwykle ciepła i przyjazna atmosfera sprzyjająca najwyższemu zaangażowaniu w pracy wśród pedagogów i uczestników. Ciągła współpraca między pedagogami, ich takt i wyczucie w nawiązywaniu konstruktywnego dialogu z uczestnikami, oprócz wszelakich rad i wskazówek dotyczących problemów natury technicznej i interpretacyjnej, skutecznie przyczyniały się do osiągnięcia przez uczestników głównych celów warsztatów – prawidłowej, najnaturalniejszej dla każdego postawy podczas grania, rozluźnienia aparatu gry oraz uzyskania pięknego brzmienia w rozmaitych odcieniach. W grupie najmłodszych, wszelkie uwagi przekazywano w świetle wiedzy na temat rozwoju psychicznego i ruchowego dziecka. Udana była ponadto wzajemna integracja i wykonawcza współpraca między uczestnikami warsztatów, doskonale odczuwalna zarówno w ich publicznych występach jak i w ogólnej codziennej atmosferze.
Niedawno wyremontowane, szerokie i jasne pomieszczenia pałacu z ich wspaniałym osiemnastowiecznym wystrojem stanowiły niewątpliwie kolejny, znaczący atut warsztatów. Spełniały one bowiem warunki prawdziwych sal koncertowych (Sala Balowa, Kameralna Sala Koncertowa „Śląska”, Sala Zielona) oraz inspirowały do skutecznego utrwalania zdobytej wiedzy. Lokale mieszkaniowe wyznaczone uczestnikom i ich opiekunom mieściły się we wschodnim skrzydle pałacu, umożliwiając poruszanie się na zajęcia i wydarzenia także bez wychodzenia z budynku. Ostatniego dnia warsztatów odbyła się zorganizowana wycieczka z przewodnikiem po tejże siedzibie Zespołu Pieński i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, która pozwoliła dodatkowo docenić wyjątkowość goszczącego miejsca.
I Ogólnopolskie Wiosenne Warsztaty Trąbkowe stanowiły wybitnie wartościową inicjatywę wśród kursów specjalistycznego udoskonalenia gry na trąbce. Odnotowana frekwencja i entuzjazm uczestników oraz ich chęć kontynuowania nauki na tych samych zasadach pozwalają żywić nadzieję, iż ta pierwsza edycja warsztatów stanowi początek kolejnej, nowej tradycji promocji sztuki odbywającej się pod opieką Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.
Organizatorem warsztatów był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, którego funkcję dyrektora naczelnego spełnia obecnie Pan Zbigniew Cierniak. Partnerem warsztatów była firma GEWA MUSIC POLSKA, w której Pan Arnold Röhrich pełni funkcję Członka Zarządu. Patronat medialny nad warsztatami objęli portal waltornia.pl, trumpeters.pl oraz brasserwis.pl.
dr Silvia Bruni
(Instytut Muzykologii UJ, Kraków)