III Krakowskie Spotkania Puzonowe i Tubowe

III Krakowskie Spotkania Puzonowe i Tubowe w Akademii Muzycznej i PSM II st. Krakowie – 27.04.2008 roku

Rozpoczęte trzy lata temu spotkania puzonistów w Krakowie, w tym roku zainaugurował recital mistrza i wirtuoza tuby, znanego na całym świecie artystę, Zdzisława Piernika. To świetny ruch organizatorów, którzy swoją działalność rozszerzają także o ten, do tej pory w Polsce mało popularny, instrument.

To jest pierwszy krok do tego, żeby tubę promować w Polsce na szeroką skalę i pokazać to, co w tej chwili mamy cennego, a co u nas jest mało znane. Przecież pan Piernik to wirtuoz, który grał w największych salach koncertowych i z najlepszymi dyrygentami, dla niego swoje dzieła pisali wielcy kompozytorzy. On dla tego instrumentu zrobił tyle, że możemy być szczęśliwi, że mamy go wśród nas ? relacjonuje Jakub Urbańczyk, tubista młodego pokolenia, organizator imprezy.

Mistrz w Krakowie wygłosił wykład, opowiadając szeroko o swoich osiągnięciach, nagraniach, literaturze tubowej, kontaktach z kompozytorami i tubistami z całego świata oraz o innych ciekawych rzeczach dotyczących tego instrumentu, nie stroniąc przy tym od humoru i anegdot, które bardzo często towarzyszyły mu w życiu koncertowym.
Pogody ducha i humoru zazdrościć mu może niejeden młody człowiek ? komentował jeden z uczestników spotkania.
Po bogatym w fakty i wspomnienia wykładzie mistrz zabrał się do pracy z młodymi adeptami tubowego kunsztu. Cennymi uwagami na temat problemów wykonawczych w literaturze przeznaczonej na tubę dzielił się z kilkunastoma słuchaczami, którzy specjalnie na to spotkanie przybyli z Krakowa, Katowic, Częstochowy, Leśnicy, Opola i innych okolic, gdzie zainteresowanie tym instrumentem rośnie.

W spotkaniu zaplanowano również recital mistrza wespół z uczniem PSM II st. nr I w Warszawie, Krzysztofem Żebrowskim. Wspaniały występ ucznia i mistrza, został ponownie okraszony różnymi ciekawostkami z życia koncertowego mistrza. Poczucia humoru, gość nie stracił nawet po całym dniu pracy i przed utworem na dwie tuby zapytał słuchaczy: wiecie co gorsze jest od grania na jednej tubie?.? ? granie na dwóch tubach (śmiech publiczności). Po czym nauczyciel ze swoim uczniem wykonali duet na dwie tuby K. Diettera. Na koniec zabrzmiało dzieło kompozytorskie samego mistrza Improwizacje na dwie tuby solo z 1975 r.

Rozbawiona publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami. Po recitalu Prezes Polskiego Stowarzyszenia Puzonistów i Tubistów, pan Zdzisław Stolarczyk, podziękował panu Piernikowi za przyjęcie zaproszenia i podzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą, a także kunsztem artystycznym, wręczając mu specjalną nominację na honorowego członka stowarzyszenia. Dziękując uczestnikom spotkania zaprosił na kolejne przedsięwzięcia organizowane przez stowarzyszenie, przede wszystkim te najbliższe, czyli warsztaty i recital puzonisty basowego ?Wiener Symphoniker?, Wolfganga Pfistermüllera, które już 29 i 30 kwietnia będą odbywać się w Krakowie, w PSM II st. przy ul. Basztowej.

Cieszymy się, że tak wielki człowiek przyjął nasze zaproszenie. Jego wielka kariera przebiegała także przez Kraków, dobrze, że zechciał tu wrócić ? relacjonował Prezes Stolarczyk.

Spotkaniu towarzyszyła bardzo ciekawa i rzadka wystawa tub, zapewniona przez firmę Zygmunt Music Concept z Bydgoszczy, za co należą się też wielkie podziękowania, gdyż zgromadzenie kilku tub w jednym miejscu, ze względu na ich cenę, jest wielkim wyzwaniem.

Krakowskie Spotkania Puzonowo – Tubowe są bardzo aktywnym krokiem w stronę rozwoju kunsztu artystycznego młodego pokolenia grającego na instrumentach dętych blaszanych. Wszystkich cieszy zapewne fakt, że coraz więcej młodych ludzi chce podjąć się organizacji takich imprez i w nich uczestniczyć, a byli tacy, którzy na to spotkanie przybyli ponad 200 km. (Opole, Częstochowa, Leśnica). Martwi jedynie rzeczywistość przedstawiana w liczbach, świadcząca o niezbyt wysokiej frekwencji młodzieży z bliższych okolic, która mimo braku obowiązków (spotkanie odbywało się w niedzielę), gremialnie nie przybyła. No cóż, być może następnym razem będzie nas więcej?!!!

Więcej na temat: spotkania puzonowe

Polub nas na FacebookuZobacz także

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?