- This topic has 4 odpowiedzi, 5 głosów, and was last updated 15 years, 4 months temu by michas2005.
-
AutorWpisy
-
07/11/2007 o 18:11 #4436jarentyCzłonek
Nie wiem w jak bardzo dużym stopniu masz nisko osadzony ustnik… Ale, zastanów sie nad wysunięciem dolnej szczeki… grając gore masz bardzo mocne oparcie na dolnej szczęce i oczywiście odpowiedni docisk.. Mogę sie mylić.. 🙂 Pozdrawiam.
08/11/2007 o 13:11 #4437mateuszCzłonekSłowo „docisk” w ogóle nie powinno się tu pojawić!
Ustawienie ustnika w górę, albo w dół, czy na boki nie jest wcale najważniejsze, chociaż oczywiście można jakoś określić wpływ ustawienia ustnika np. na kondycję. Jednak najważniejsze w grze na instrumencie DĘTYM jest POWIETRZE, a nie to w jaki sposób przykładaz ustnik i na powietrzu powinieneś się skupiać i o nim myśleć.
Kondycję należy rozwijać grając dużą ilością powietrza i z luzem oraz regularnie ćwiczyć. Zresztą o kondycji jest dużo wątków już, radzę poczytać.
Powtórzę jeszcze raz: przyłożenie ustnika nie jest najważniejsze, najważniejsze jest zużywanie dużych ilości powietrza, to jest podstawa.
Pozdrawiam!
08/11/2007 o 22:11 #4438ytr6Członekelo noch 😀 głupio sie przyznac ale miło mi czytać to co napisałeś bo widze że nie tylko ja mam takie problemy. W pełni sie zgadzam z wypowiedzią mojego poprzednika (najważniesze żeby duzo grać na luzie swobodnie) ale przezyłem podobne doświadczenie i myśle że wysokosc ułożenia ustnika też ma znaczenie. Przez jakis dłuższy czas mój ustnik opadał na dół nie stało sie to nagle więc nie czułęm tej drastycznej zmiany.. Doszło do tego żę nie miałem w ogóle kondycji a moja skala siegała do e2 😮 byłem załamany chciałęm kończyc z graniem. Wtedy do mojej szkoły przyjechał znany nam wszystkim prof. B.M i zauwarzył że na górnej wardze nie odbija mi sie ustnik. Podniosłęm go do góry i jest o wiele lepiej. Teraz gram tak żę ustnik odbija mi sie mniej wiecej po połowie na górnej i dolnej wardze. Mi ten zabieg „podnoszenia ustnika” 🙂 bardzo pomgół mam nadzieje że i Tobie pomoże. Trzeba jednak pamiętać że najlepszym lekarstwem na słabą kondycje i skale jest długie i konsekwentne ćwiczenie „z głową” 😉
pozdro 😎10/11/2007 o 15:11 #4433nochCzłonekWitam. Mam bardzo nisko osadzony ustnik, oraz problem ze skalą i kondycją. Czy takie zadęcie może być przyczyną? Czy ma ktoś podobne doświadczenia i jak sobie poradził?
Pozdrawiam Noch
10/11/2007 o 15:11 #4439michas2005Participant[quote]
mateusz napisał(a):
Słowo „docisk” w ogóle nie powinno się tu pojawić!Ustawienie ustnika w górę, albo w dół, czy na boki nie jest wcale najważniejsze, chociaż oczywiście można jakoś określić wpływ ustawienia ustnika np. na kondycję. Jednak najważniejsze w grze na instrumencie DĘTYM jest POWIETRZE, a nie to w jaki sposób przykładaz ustnik i na powietrzu powinieneś się skupiać i o nim myśleć.
Kondycję należy rozwijać grając dużą ilością powietrza i z luzem oraz regularnie ćwiczyć. Zresztą o kondycji jest dużo wątków już, radzę poczytać.
Powtórzę jeszcze raz: przyłożenie ustnika nie jest najważniejsze, najważniejsze jest zużywanie dużych ilości powietrza, to jest podstawa.
Pozdrawiam![/quote]
ŚWIĘTA PRAWDA mozna dusić i dobrze grać przy luźnym i pięknym powietrzu tylko po jakims czasie nie bedziemy dusić gdy dobrze puszczamy powietrze radziłbym ci nabierać PEŁNY I LUŹNY WDECH a BEdzie wszystko dobrze
😎 -
AutorWpisy
- You must be logged in to reply to this topic.