Trąbka naruralna Technika Clarino.

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #5896
  trebacz
  Członek

  Grałem na trąbce naturalnej na warsztatach u prof. Grynia. Gra się na niej o wiele ciężej niż na naturalnej. Zamiast wentyli są dziurki 😛 Profesor coś wspominał, że w Polsce są osobne klasy na akademiach muzycznych, w których uczy się gry na trąbce naturalnej 🙂

  #5899
  Gajowy
  Członek

  Witaj.
  dzięki za posta. Chyba mylimy instrumenty. To z otworkamu to chyba był Cynk (cornett), a było toto blaszane? czy drewniane?
  Trąbka naturalna nie ma chyba raczej żadnych otworków. przypomina fanfarę. i ma chyba b węższy i płytszy od normalnej trąbki ustnik.
  pozdrawiam.
  Gajowy.

  #5894
  Gajowy
  Członek

  Witam.
  Czy ktoś tu na niej Gra?
  Po swojemu powiem o co chodzi. Trąbka naturalna to rodzaj fanfary bez wentyli wykorzystunącej dźwięki szeregu harmonicznego. (popularna szczególnie w epoce Bacha i Handla kiedy nie wynaleziono jeszcze trąbki wentylowej)
  Moje doświadczenia:
  Nie stac mnie niestety na oryginalną reprodukcję takiego instrumentu, wiec próby rozpocząłem z rozsuniętym i zablokowanym puzonem wyposażonym w ustnik od trąbki. Poszło nieżle. („Alla hornpipe” z Water Musik – Handla po dniu męki- zagrałem )wprawdzie niżej nieco ale poszło w całości. W necie na Youtube znalazłem (pewnie teraz mnie wyśmiejecie) Hosetrumpet- jest to wężyk igielitowy z plastikowym kuchennym lejkiem na końcu i ustnikiem od trąbki. REWELACJA. Wprawdzie nie za głośny ale można sie precyzyjnie dostroic do oryginalnych tonacji obcinając po trochu nożyczkami.. No i.. Wszystkie tony włącznie z niepełną 4 oktawą (melodyczna gama) wydmuchałem ..
  I tu uwaga!
  do ustnika wpakowałem pierscien z innej igielitowej rurki aby zawęzic menzurę ustnika – i… dało sie wygrac jeszca ze trzy dźwięki… chyba ze dwa tony 5-tej gamy chromatycznej!!! Wow!. Co wy na to?

  #5897
  trebacz
  Członek

  Na pewno była to trąbka naturalna 🙂 Była wykonana z blachy, miała mniejszy ustnik i 3 dziurki w miejscu, gdzie się powinno ją trzymać palcami 😛 Wyglądała ona dokładnie tak :
  http://trompetista.freeservers.com/TROMPETA_NATURAL.jpg http://www.clarinoconsort.com/graphics/clarino2small.jpg

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?