rogi naturalne

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 26 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #7407
  Horn
  Członek

  Kiedyś próbowałem i muszę przyznać, że trudno się używa ręki zamiast wentyla 🙂 ale to kwestia ćwiczeń. Dźwiękowo jest trochę lepszy od wentylowego. Raczej trudno jest spotkać w Polsce ten instrument, a tym bardziej kupić go. Widziałem kilka razy na niemieckim eBayu aukcje z tymi rogami, kosztowały powyżej 1000 euro.

  #7401
  Anonim
  Gość

  Jak byłem w USA to tam każdy student ma taki róg naturalny z uczelni i ma zarówno lekcje na noramlnym i naturalnym. Mają nawet specjalne szkoły na ten rodzaj intsrumentu, gdzie pokazane jest jak bardzo zatykać czarę aby uzyskac odpowiedni dźwięk. Np. 2/3, 4/5. Trochę to skomplikowane, ale z tego co mówili to lubią na tym grać. Sam próbwoałem i stwierdzam, że na dłuższą metę to jest bardzo dobry sposób ćwiczenia. Po dokładnym wyćwiczeniu na takim rogu koncertów Mozarta, zagranie ich na wentylowej waltornii nie powinno stanowić żadnego problemu. Co do brzmienia, wydaje mi się, że jest ono takie mniej „alikotowate”, ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia
  pzdr

  #7421
  mateusz
  Członek

  w zasadzie na wentylowej waltorni też da się grać tak jak na naturalnej.
  W jakimś małym mieście na Mazurach są warsztaty muzyki dawnej i prof. Stencel prowadzi zajęcia na rogu naturalnym. Nie wiecie czy te warsztaty są dla licealistów czy raczej dla studentów akademii muzycznych?

  #7408
  Horn
  Członek

  Najlepiej wyślij maila i się zapytaj ale najpierw popatrz na cenę. 😉

  #7402
  Anonim
  Gość

  widziałem, widziałem.

  w sumie nic dziwnego skoro w Polsce raczej takich rzeczy się nie organizuje.

  #7414
  Blues
  Członek

  Tak sobie czytam i zastanawiam się, czy dobrze mi się wydaje, że na rogu naturalnym można było (i można) uzyskać pełną skalę chromatyczną, tylko przez manipulacje przy czarze??

  #7409
  Horn
  Członek

  Tak, można uzyskać pełną skalę chromatyczną poprzez wsunięcie ręki do dźwięcznika. W zależności jak głęboko wsuniesz rękę możesz obniżać dźwięk o półtonu, cały ton lub półtora tonu. Kiedyś tak grano jak jeszcze nie wynaleźli wentyli.

  #7416
  Blues
  Członek

  No to spoko, fajny bajer, ale mam jeszcze 3 pytanka:

  1. co z dźwiękami naturalnymi, które trzeba obniżyć o więcej niż półtora tonu??

  2. Jak się gra na normalnej, współczesnej waltorni, to też się wkłada rękę w czarę, właściwie to po co i jak się to odbija na wysokości dźwięku(w porównaniu np. z pustą czarą)??

  3. Nie wiecie czy z trąbkami naturalnymi też tak sobie radzono??

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 26 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?