Permanentny

This topic has 15 odpowiedzi, 12 głosów, and was last updated 13 years, 6 months temu by Roberth.

 • Autor
  Wpisy
 • #3629
   Jazzik
  Członek

  Musisz na chwilę wydąć policzki i w czasie ich opróżniania z powietrza wziąść szybko wdech nosem … ja ćwiczyłem to w ten sposób że przykładałem do ust dłoń tak żeby czuć wydychane powietrze i dmuchałem aż wyszło. Potem przyszła pora na długie dzwięki. Nie wiem tylko jak połączyć oddech permanentny z grą stacatto … wszystko mi się wtedy rozłazi 🙄

  #3628
   Debosch
  Członek

  Z tego co się dowiedziałem kiedyś na tym forum, to powietrze wydycha się „wypychając je policzkami”. Inaczej chyba nie ma opcji żeby jednocześnie brać wdech i wydech 😀
  Watro by zapytać jakiegoś dobrego oboisty, bo ponoć oni często to stusują.

  #3630
   Student
  Członek

  Przyznam ,ze mi do opanowania oddechu permanentnego potrzeba było całego weekendu ale…udało się! Teraz bez problemu w długich partiach legato używam oddechu permanentnego i bardzo się ten typ oddychania przydaje i….robie niesamowite wrażenie:)
  Ja ćwiczyłem w dmuchaniem na ręke i w pewnym momencie….zaczeło wychodzić. Jak to nie wiem ale wydymam policzki podczas tego oddychania.
  Dla mnie także jest wielką zagadką jak wyćwiczyć ten typ oddychania podczas grania staccato chociażby tak jak robi to Sergei Nakariakov……nie wiem i nie mam pojęcia gdzie tkwi sedno tej techniki.

  #3631
   zjacek
  Participant

  Witajcie
  Nie wiem, skąd mam te linki, ale chyba z jakiegoś dawnego tematu na forum 🙂 Skoro temat się odświeżył, to odświeżmy i te strony:
  http://www.flauto.art.pl/porady/oddech.html
  http://www.woodwind.org/clarinet/Study/CircularBreathing.html
  Powodzenia

  #3632
   trumpette
  Członek

  No próbuje tego,o czym mówicie,ale mam bariere straszną…nie potrafie tego oddechu wziasc zdając sobie sprawę,ze własnie go wydycham… ale skoro mówicie,że to jest do zrobienia to idę ćwiczyć. I dzięki za te linki!

  #3633
   Debosch
  Członek

  Jeżeli wogóle nic nie idze to ja proponuje tak:
  1. Nabierz najpierw powietrze w policzki (tak żeby się nadęły) i oddychaj normalnie biorąc powietrze przez nos oczywiście.
  2. Potem poćwicz osobno wypychanie powietrza policzkami.
  3. A na koniec spróbuj połączyć jedno z drugim.
  Rzeczywiście dobry jest opisany wcześniej sposób z dmuchaniem na rękę, a dopiero potem przerzucić się na trąbkę.

  Powodzenia! 🙂

  #3634
   Jazzik
  Członek

  Jeszcze jedno ćwiczenie mi się przypomniało. Weź rurkę i szklankę wody i dmuchaj przez rurkę tak żeby cały czas szły bombelki 😉

  #3626
   trumpette
  Członek

  haha,z tą wodą to sie wkopałam…. chciałam wziąść oddech i wypiłam pół szklanki… Nie,no na permanentny to chyba jednak nie każdy ma predyspozycje…. chociaz…. narazie twardo próbvuje te ćwiczenia,które podajecie 🙂

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 16 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?