oddychanie

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 20 total)
  • Autor
    Wpisy
  • #13573
    arek72
    Członek

    Witam cię. Najpierw napisz do kogo ten tekst jest kierowany ( pewnie do Sebastiana Sołdrzyńskiego ?? ) Jak mogę ci doradzić to bierz oddech naturalnie a nie tak jak piszesz trzymać na przeponie. To stara szkoła. Tutaj już był ten temat poruszany 1000 razy i każdy powie ci co innego, ale przepona jest to mięsień odpowiadający za wdech a nie wydech. To nie worek napełniający się podczas wdechu. Jesteś po takich konsultacjach więc nie jesteś początkującym trębaczem co ?? Sam musisz do tego dojść. Ktoś może ci tylko zasugerować ale cała praca należy do ciebie. Pozdrawiam serdecznie.

    #13570
    jarenty
    Członek

    Jestem Jarek…. Sledze Pana w wielu programach muzycznych, festiwalach… duzo o Panu slyszalem np. od Pama Murakowskiego, Majewskiego, w Tym tygodniu bede mial konsultacje z Panem Wojtasikiem… che Pana zapytac o sposob w jaki Pan bierze powietrze, niedawno mialem konusltacje z Profesorem Stanislawem dziewiorem, on kazal brac powietrze na cala klatke piersiowa, nie trzynac powietrza na samej przeponie. Zauwarzylem na nagraniu, gdzie Pan proboje trabke xeno, ze Pan bierze gleboki oddech, na co pan go bierze… 1przepona 2przepona i klatka piersiowa…. prosze o odpowiedz 🙂 i chcialbym Pana cwiczenia na trabke…. nie wiem jak je mogekupic.. 🙁

    #13574
    coolman
    Participant

    Witam, w końcu mam chilke żeby odpowedzieć:) byłem mocno zajęty więc przepraszam wszystkich za milczenie:)
    Jeżeli chodzi o oddech to myślę , że najlepiej możnaby to wytłumaczyć spotykając się na żywo. Ciężko słowami opiac poprawny oddech.ale spróbuję:) Przepona jest jedynie mięśniem który pomaga wytworzyć ciśnienie naciskając na płuca.Więc powitrze nabieramy do płuc a prepona najpierw odsuwa się ( przy wdechu ) a później naciska na płuca przy wydechu. Krótko mówiąc mięsień płuc jest zbyt słaby by wytworzyć odpowiednie ciśnienie przy wydechu i pomaga mu przy tym przepona:) Należy odsunąć przeponę aby całe i to ważne całe płuca ( prof Dziewior ma rację ) zostały wypełnione wdchanym powietrzem a następnie wydychać powietrze z płuc z odpowiednim ciśnieniem przy pomocy przepony. Wydychać należy całość zgromadzonego powietrza- to również bardzo ważne.
    To tak w skrócie:):):)
    nad oddechem trzeba pracować!!!!! 🙂 Dobry, mocny oddech do podstawa sukcesu na instumencie dętym:)

    #13575
    jarenty
    Członek

    DO PANA SEBASTIANA) O ile dobrze pamiętam.. ma Pan ustnik zrobiony na Pana zamówienie… jeśli sie nie mylę.. chciałbym sie dowiedzieć w jaki sposób określił Pan to czego Pan oczekuje od ustnika.. czy to było na podstawie paru ustników z których powstał jeden.. czy według swoich doświadczeń.. Czy może spędził Pan godziny na próbowaniu ustnika i poprawianiu go.. nie mam pojęcia.. Bardzo mnie to ciekawi więc jeśli znajdzie Pan chwilę proszę o odpowiedz.. Pozdrawiam.

    #13576
    DrC4
    Członek

    Dzieńdobry,
    mała korekta o oddychaniu.
    Tzw. przepona nie jest mięśniem. Zawiera tylko szczątkową ilość komórek mięśniowych, przez co nie ma żadnego udziału przy „sprężaniu” powietrza znajdującego się w płucach. Tylko dzęki pracy mięśni z okolic klatki piersiowej i pleców możemy oddychać.
    Pozdrawiam,
    DrC4

    #13577
    NTligeNT
    Członek

    DrC4 napisał:[code]mała korekta o oddychaniu.
    Tzw. przepona nie jest mięśniem. Zawiera tylko szczątkową ilość komórek mięśniowych[/code]

    Możesz podać źródło cytowanych wyżej informacji? Wikipedia prezentuje inny pogląd i nazywa przeponę mięśniem.

    #13578
    calvert09
    Członek

    WITAM WSZYSTKICH.Z ODDECHEM JEST TAK,JAK ZE SPRZEGLEM W SAMOCHODZIE.NIE WAZNE CZY”WRZUCAMY JEDYNKE CZY DWOJKE”SPRZEGLO WCISKAMY ZAWSZE DO KONCA.WPROWADZENIE W NAWYK MASYWNEGO,LUZNEGO I ROWNOMIERNEGO WDECHU TO PODSTAWA.SILOWE WYDMUCHIWANIE JEST BLEDEM.NALEZY POWIETRZE WYPUSCIC.IM WIECEJ NABIERZEMY,TYM WIEKSZE POWSTAJE CISNIENIE-TAK JAK Z BALONEM..PROPONUJE SKUPIC SIE NA POCZATKU NA WDECHU.NALEZY”ZROBIC MIEJSCE”DLA MASY POWIETRZA KTORA,IM WIEKSZA TYM SZERSZE BRZMIENIE,NAWET PRZY GRZE PIANO.

    #13579
    mandre
    Participant

    Przy grze na instrumentach dętych i śpiewaniu nie powinno być żadnego ciśnienia. Jedynym oporem są nasze wargi. A całość łatwo przedstawić za pomocą wykresu:

    mały wdech -> mało powietrza -> mało wibracji -> mało dźwięku

    Duży wdech -> Dużo powietrza -> Dużo wibracji -> DUŻO DŹWIĘKU

    A o przeponie należy zapomnieć. Im mniej wiemy o oddychaniu tym nasz oddech jest bardziej naturalny.

    Aaaa… i powietrza nie wolno pchać, ma ono samo wylatywać jak strzała z mocno naciągniętego łuku.

    Polecam ćwiczenia Breathing Gym http://www.breathinggym.com

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 20 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?