Helikon F, pytanie do tubistów

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #9246

  Witam,

  Helikon to forma tuby tylko inaczej zwinięta, to znaczy tak by się wygodniej maszerowało. Helikon w stroju F to po prostu tuba F i powinno się na nim grać jak na tubie. Do tuby F generalnie używa się się ustników nieco płytszych jak do tuby B lub C. Niektórzy jednak profesjonalni muzycy grają na takich samych ustnikach jak na tubie B, zwłaszcza gdy tuba F jest 5-cio lub 6-cio wentylowa. Niektóre tuby F (na przykład marki B&S model 5100/W) mogą grać w skali tuby B, więc nic w tym dziwnego, że ustnik pozostaje ten sam. Tuba F jest preferowana w zespołach kameralnych, bowiem lepiej łączy się z pozostałymi instrumentami. Tuba C raczej w orkiestrze symfonicznej a B w operze. Pozdrawiam. Zbyszek Zygmunt

  #9244
  tosiek
  Członek

  Witam. Nie jestem tubistą, tylko miłośnikiem wszelakich blach. Ostatnio zdobyłem stary helikon F, trzy wentylowy. Mam nieorginalny ustnik o średnicy wew. kielicha 30mm. taki jak w tubie kontrabasowej B/C. Moje pytanie; czy do F basu powinno używać się ustników mniejszych niż w dużych basach B lub C? I jeszcze jedna sprawa, udało mi się zagrać w pełnej skali chromatycznej dżwięki od F czterokreślnego (kontra) do f1 nad drugą dodaną. Zaskoczyła mnie tak szeroka skala, moje drugie pytanie; czy na takim helikonie, czy też tubie F z trzema wentylami (w sumie to chyba nie ma różnicy pomijając kształt) w praktyce wykorzystuje się całą tą skale zwłaszcza w dole?

  #9248
  tosiek
  Członek

  Dzięki za odpowiedż. Więc chyba mogę przyjąć, że na tym ustniku co posiadam można grać. Dzwięki, które wydobywam w sumie nie są dudniące jak to bywa przy zbyt głębokich kielichach. Czyżbym był jednym z nie których profesjonalistów 😮 ? Czemu nie, w końcu na tym instrumencie pogrywam już od ….tygodnia z kawałkiem. A tak poważnie, to czy dżwięki od B kontra w dół, które ja wydobywam już nie z taką lekkością jak resztę skali warto męczyć? Ciekaw jestem jak nisko schodzicie grający na tubach F lub Es 3 wentylowych?

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?