Gamy

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 11 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #4003
  Lenz84
  Członek

  Witam, mam wielką prośbę do osób grających na trąbce, czy ktoś mógłby napisać jakie gamy występują w grze na trąbce, i jakie są ułożenia wentyli podczas wydobywania dźwięku w poszczególnych gamach (palcowanie na trąbce), z góry dzięki, pozdrawiam.

  #4005
  Lenz84
  Członek

  Wielkie dzięki Roberth, za rozpiskę o to własnie mi chodziło, ale mam jedno pytanko, czy w gamie F-dur b ma być 2 a nie 1 ?
  Bardzo Cię prosze o sprawdzenie oczywiście w wolnej chwili, żebyś nie musiał pisać w pośpiechu, pozdrawiam. 😀

  #4006
  Adam
  Participant

  Hej Lenz!

  Tabela dokładnego palcowania na trąbkę i waltornie, znajduje się w dziale pliki 🙂

  Oraz tutaj: [url=http://www.trumpetstudio.com/scales/Allfinger.pdf]Fingering chart[/url]

  #4007
  pepin
  Participant

  hej, w szkole lutaka sa gamy mollowe i durowe,wraz ze schematami do podrania w kazdej tonacji!proponuje grac kazda game na poczatku b.wolno,polnutami,dodawac schematy,trojdzwieki. Co jakis czas dodawac nowa game!najpierw grac dur,apotem dodawaj moll!pozdrawiam

  #4008
  Lenz84
  Członek

  Jeszcze raz wielkie dzięki za Wasze porady, ten schemat palcowania dobrze się zapowiada tylko niestety niewiele z niego rozumiem, próbowałem trochę kombinować ale widać marny ze mnie domyśliciel, proszę Was o mały instruktaż co do tego schematu, i mam jeszcze jedną prośbę, czy ktoś wie gdzie idzie zdobyć materiały, chodzi mi o plik w formacie audio na którym słychać wydobywanie poszczególnych dźwięków z odpowiednich gam ?, a może ktoś z Was w domu ma taki plik z własnym wykonaniem, z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam.

  #4009
  Roberth
  Członek

  Tak sorki za pospiech B kryje sie 1 … jezli chcesz jakies wiadomosci Lenz to pisz na gg 9458297 Pozdrawiam 😎

  #4010
  mark
  Członek

  I bardzo dobrze że się nie boisz pytać i jeszcze lepiej że koledzy odpowiadają a nieodsyłają do nauczyciela (choć tak się powinno zrobić 🙂 )

  a z tym palcowaniem to jest tak:
  1. trąba bez użycia wentyli wydobywa tylko określone dzwięki zwane alikwotami.
  2. użycie wentyli pozwala na przedużanie trąbki przez włączanie dodatkowych „obiegów” zwanymi krąglikami i tak:
  – najkrótsze przedłużenie daje 2 wentyl
  – nieco dłuższe 1 w.
  – najdłuższe 3 w.

  3. włącznie poszczególnych wentyli daje wydłużenie czyli wymusza obniżenie dzwięku. I tak:
  – pierwszy wentyl obniża o 2 półtony
  – drugi tylko o 1
  – trzeci ażo 3
  jest możliwe sumowanie i np. wciśniecie kombinacji 1/2daje nam 2+1=3 półtony – czylo to samo co 3 wentyl !! a 1/3 daje2+3=5półtonów

  4. Alikwoty nie są rozłożone równomiernie więc poszczególne krycia nie są uniwersalnedla różnych „nut” poszczególnych gam

  Sorki za pewne uproszczenia ale nie mam czasu na pisanie podręcznika 🙂
  naukę warto zacząć od poznania działania obniżania dzwięku przez wentyle, potem możesz poszukać alikwotów – pierwsze 3 wystarczą c g c. ale w tym etapie lepiej postaraj się o czyjąś pomoc. możesz spróbować uzyskać jakiś dzwięk – niekoniecznie wysoki i grany z wysiłkiem, spróbuj go szukać nisko, potem spróbuj przesunąć ten dzwięk wyżej. jak ci się uda to trąba przeskoczy wyżej – to będą właśnie alikwoty – możesz teraz spróbować je zidentyfikować z pianinem (ale uwaga: trąbka gratak naprawdę o dwa półtony niżej niż pianino itp.) i w podręczniku poszukać kryć dla innych dzwięków.
  Pamiętaj że trąbka nie jest instrumentem jak gitara czy pianino, wktórych nawet niemuzykalna osoba uzyska pożądany dzwięk. podczas gry na trąbce, grają twoje usta a trąbka jedynie ustawia ten dzwięk i go wzmacnia. jeśli „przykryjesz” dany dzwięk wentylami ale zadmiesz dwięk inny – trąbka go nie wzmocni a wręcz skutecznie wygasi. Granie na trąbce to trochę śpiewanie.
  Więc możesz wyjść z założenia że ktoś dał ci nowe struny głosowe i teraz musisz się nauczyć śpiewania od nowa…
  polecam jakiegoś nauczyciela i podręcznik

  Ale z tego wyszło….

  [quote]
  Lenz84 napisał(a):
  Witam, mam wielką prośbę do osób grających na trąbce, czy ktoś mógłby napisać jakie gamy występują w grze na trąbce, i jakie są ułożenia wentyli podczas wydobywania dźwięku w poszczególnych gamach, z góry dzięki, pozdrawiam.[/quote]

  #4011
  Lenz84
  Członek

  Witam ponownie, jeszcze raz dzięki za odpowiedzi, czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak porównać nuty z podanego wyżej palcowania do klawiszy na organach ?

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 11 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?