Eksploatacja nowego instrumentu

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #14015
  puzon_wawa
  Participant

  Chciałbym się zapytać jak Pan widzi sprawę eksploatacji i konserwacji nowego instrumentu. Istnieje wiele teorii na temat zabiegów bezpośrednio po zakupie jak i czasowych przeglądów i napraw.

  Do którego momentu możemy sami zadbać o nowy instrument a po jakim czasie należy zwrócić sie po raz pierwszy do specjalisty? Jakie są syndromy ze dzieje sie coś złego?

  Jak często należy oliwić nowe tłoki jeśli nie ma z nimi żadnych problemów? Jak często przepłukiwać rurę ciepłą woda z mydłem typu BRASS SOAP Yamahy? Z instrumentem pewnie jest tak jak z samochodem ze nawet jak wszystko działa to pewnie warto zrobić jakiś przegląd, raz w roku, raz na dwa lata?

  Będę wdzieczny za rady,
  Pozdrawiam,
  Piotr

  #14018
  RDKSerwis
  Członek

  Temat jest bardzo obszerny,odpowiem w skrócie na najważniejsze kwestie.Właściwa eksploatacja i konserwacja instrumentu przedłuży jego żywotność,wzmocni zaufanie,że nie zawiedzie nas w najważniejszej chwili.,będzie ciągle w pełni sprawny.
  Czyszczenie i konserwację wykonujemy sami,natomiast wszelkie naprawy,regulacje,korekty zlecamy specjalistycznym serwisom.Po okresie 1,5-2 lat używania, instrument powinien być poddany przeglądowi w serwisie.Okres ten powinien ulec skróceniu w trakcie bardzo intensywnego używania instrumentu.Jeśli jest używany intensywnie kilka godzin dziennie smarujemy codziennie,lub przynajmniej co 2 dni (tłoki,wentyle, rury suwaka)
  Instrument używany na powietrzu jest szczególnie narażony na zanieczyszczenia (kurz,deszcz,niskie temperatury),powinien być natychmiast poddany konserwacji.
  Nowe tłoki czyścimy częściej,są w trakcie docierania,dopasowują się do naszych rąk i palców (kąt nacisku palców,lub sposób trzymania suwaka).Czyścimy czystą bawełnianą szmatką ,taką która nie pozostawia po sobie kłaczków.Smarujemy odpowiednimi oliwkami dla tłoków oznakowanymi valve,wentyli obrotowych rotary (do wewnątrz o rzadkiej konsystencji ,na osie o gestej) do rur suwaka puzonu smary,żele i oliwki slide, do kronu strojeniowego głównego i 2 wentyla trąbki używamy slide cork grease a na rurki korektorów 1 i 3 tłoka trąbki tunning slide grease.
  Zalecam raz w miesiącu mycie wewnętrzne niezbyt gorącą wodą z dodatkiem mydła (może być Brass Soap,lub zwykłe szare mydło).Najbardziej podatna na zanieczyszczenia i korozję jest rurka ustnikowa,w puzonie górna rurka wewnętrzna suwaka,dla jej dokładnego wyczyszczenia musimy się zaopatrzyć w giętki wycior –szczotkę. Należy zwrócić uwagę,żeby nie zamoczyć filców tłoków,zmoczony filc ulega zbiciu i zmieniając swoją grubość zmienia również ustawienia tłoka.
  Przestrzegam wszystkich użytkowników przed używaniem do mycia instrumentów płynów od naczyń i innych detergentów ,wprawdzie czyszczą ale jednocześnie odtłuszczają wewnętrzne powierzchnie rur ułatwiając znacznie podatność na korozję.
  Myślę,że moje rady przyczynią się do utrzymania instrumentu w dobrym stanie , a tym samym dużo zadowolenia z jego używania.
  Pozdrawiam Ryszard Kowalczyk

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Forum ‘Zapytaj fachowca’ jest zamknięte dla nowych tematów i odpowiedzi.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?