- This topic has 1 odpowiedź, 2 głosy, and was last updated 15 years, 11 months temu by RDKSerwis.
-
AutorWpisy
-
18/06/2007 o 00:06 #14015puzon_wawaParticipant
Chciałbym się zapytać jak Pan widzi sprawę eksploatacji i konserwacji nowego instrumentu. Istnieje wiele teorii na temat zabiegów bezpośrednio po zakupie jak i czasowych przeglądów i napraw.
Do którego momentu możemy sami zadbać o nowy instrument a po jakim czasie należy zwrócić sie po raz pierwszy do specjalisty? Jakie są syndromy ze dzieje sie coś złego?
Jak często należy oliwić nowe tłoki jeśli nie ma z nimi żadnych problemów? Jak często przepłukiwać rurę ciepłą woda z mydłem typu BRASS SOAP Yamahy? Z instrumentem pewnie jest tak jak z samochodem ze nawet jak wszystko działa to pewnie warto zrobić jakiś przegląd, raz w roku, raz na dwa lata?
Będę wdzieczny za rady,
Pozdrawiam,
Piotr18/06/2007 o 00:06 #14018RDKSerwisCzłonekTemat jest bardzo obszerny,odpowiem w skrócie na najważniejsze kwestie.Właściwa eksploatacja i konserwacja instrumentu przedłuży jego żywotność,wzmocni zaufanie,że nie zawiedzie nas w najważniejszej chwili.,będzie ciągle w pełni sprawny.
Czyszczenie i konserwację wykonujemy sami,natomiast wszelkie naprawy,regulacje,korekty zlecamy specjalistycznym serwisom.Po okresie 1,5-2 lat używania, instrument powinien być poddany przeglądowi w serwisie.Okres ten powinien ulec skróceniu w trakcie bardzo intensywnego używania instrumentu.Jeśli jest używany intensywnie kilka godzin dziennie smarujemy codziennie,lub przynajmniej co 2 dni (tłoki,wentyle, rury suwaka)
Instrument używany na powietrzu jest szczególnie narażony na zanieczyszczenia (kurz,deszcz,niskie temperatury),powinien być natychmiast poddany konserwacji.
Nowe tłoki czyścimy częściej,są w trakcie docierania,dopasowują się do naszych rąk i palców (kąt nacisku palców,lub sposób trzymania suwaka).Czyścimy czystą bawełnianą szmatką ,taką która nie pozostawia po sobie kłaczków.Smarujemy odpowiednimi oliwkami dla tłoków oznakowanymi valve,wentyli obrotowych rotary (do wewnątrz o rzadkiej konsystencji ,na osie o gestej) do rur suwaka puzonu smary,żele i oliwki slide, do kronu strojeniowego głównego i 2 wentyla trąbki używamy slide cork grease a na rurki korektorów 1 i 3 tłoka trąbki tunning slide grease.
Zalecam raz w miesiącu mycie wewnętrzne niezbyt gorącą wodą z dodatkiem mydła (może być Brass Soap,lub zwykłe szare mydło).Najbardziej podatna na zanieczyszczenia i korozję jest rurka ustnikowa,w puzonie górna rurka wewnętrzna suwaka,dla jej dokładnego wyczyszczenia musimy się zaopatrzyć w giętki wycior –szczotkę. Należy zwrócić uwagę,żeby nie zamoczyć filców tłoków,zmoczony filc ulega zbiciu i zmieniając swoją grubość zmienia również ustawienia tłoka.
Przestrzegam wszystkich użytkowników przed używaniem do mycia instrumentów płynów od naczyń i innych detergentów ,wprawdzie czyszczą ale jednocześnie odtłuszczają wewnętrzne powierzchnie rur ułatwiając znacznie podatność na korozję.
Myślę,że moje rady przyczynią się do utrzymania instrumentu w dobrym stanie , a tym samym dużo zadowolenia z jego używania.
Pozdrawiam Ryszard Kowalczyk -
AutorWpisy
- Forum ‘Zapytaj fachowca’ jest zamknięte dla nowych tematów i odpowiedzi.