Doły.

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #2797
  klonpiotr
  Członek

  W mojej orkiestrze najlepszy trąbacz też ma problem z dołem.Ciężko mu wczhodzi. Ja nie mam takich problemów.Jak byłem jeszcze młody na trąbce to przeczytaem wstęp do szkoły Lutaka a tam było napisane ,że dół grać należy z ustami odsuniętymi od ustnika.Jak najdalej.Nie przyciskać wcale. Troche mi to pomogło. Z moich doświadczeń wywnioskowałem że żeby grać dół trzeba grać dgie dźwięki ,przy czym wyrobic można ton.Długie dźwięki pod liniami i tyle.
  pozdro

  #2798
  Debosch
  Członek

  Może poprostu jeszcze troche krótko grasz na trąbie żeby wychodziły…W sumie to kwestia indywidualna po jakim czasie zacznie to wychodzić, ale jak najbardziej zgadzam się z Piotrem:
  dłuuugie dźwięki poniżej c1 i po jakimś czasie samo powinno wychodzić. Przedewszystkim rozluźnij się!! Miałem kiedyś podobny problem właśnie dlatego, że byłem za bardzo „ściśnięty” – za bardzo chyba chciałem to zagrać 😉

  #2799
  jasiu
  Członek

  doły trza grac i to jak sie da nisko:)”koniec” skali trabki czyli g nie jest jeszcze dołem:)oktawe nizej to rozumie:)ale to trzeba wyćwiczyc:)bardzo pomaga w wysokim rejestrze taki granie dołow:)

  #2800
  Student
  Członek

  Bardzo często jest tak ,ze sporo osób dojeżdża do c1 i potem …nie wiadomo dlaczego ,zaczyna się im zapychać i ich „dół” przestaje calkowicie brzmieć. Głównym powodem dla którego tak się dzieje to zbytnie rozlużnianie warg, aż nad to.
  Spróbuj zagrać c1 a nastepnie nic nie zmieniać z ustami -dokladnie taka sama pozycja ust tylko nie przestawaj dmuchac. Na początku nie będzie brzemieć od razu tak ładnie jak sobie to wyobrażasz ale po krótkim czasie ten dół zacznie naprawde łądnie brzemieć. Pozdrawiam.

  #2801
  Debosch
  Członek

  A przypadkiem skala trąbki nie kończy się na fis małym??
  Czy to mnie źle nauczono…??
  Ja wiem że można grać niżej, ale to już jest tak na „przedmuch” i nie brzmi tak ładnie…:p

  #2802
  jasiu
  Członek

  posłuchaj jak ładnie brzmia sandovalowskie doły:):)a tak co do ksiązek to podobno skala sie kończy na es3 a jakoś wyżej brzmi nieźle:)

  #2794
  PZd
  Participant

  Mam problem z dołami. Wydaje się, jakby moje wargi zbyt mocno wypychały się do ustnika. Widziałem już taką sytuację u znakomitego profesjonalnego trębacza. U mnie jednak doły brzmią znacznie gorzej. To nie jest kwestia gardła/powietrza. Poniżej c1 jest do niczego. Może należy poprawić ustawienie w całej skali?? Co na to poradzić??

  #2803
  Piotrek
  Członek

  Mój nauczyciel dał wszystkim uczniom „ćwiczenia amerykańskie”,które obejmóją od dzwięków o oktawe niżej poniżej skali do dzwięków które mało kto wydobędzie(do a3). Ta książka z załączonym akompaniamentem jest rewelacyjna- daje niezwykłą kondycję. Polecam- strona http://www.brass-bulletin.com można kupić tą książkę

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?