Re: rogi naturalne

#7412
Student
Członek

Hej !

Co do trąbki naturalnej to sprawa ma się tak:

– Barokowa trąbka to zwykła rura zwinięta w taki sam sposób jak zwykła trąbka fanfarowa oczywiście zakończona czarą a z drugiej strony ustnikiem. Wygląda to tak—-> [url=http://www.matthewparkertrumpets.com/webpictures/2nats.jpg]barokowa trąbka[/url]

Tak naprawdę nie wiadomo do końca czy trąbki które posiadali muzycy barokowi miały jakie kolwiek otwory w rurkach. Prawdopodobnie nie posiadały takich otworów i muzyk zdany był tylko na swoje wargi i oddech które to elementy pozwalały mu kontrolować poruszanie się po szergeu alikwotów. Oczywiście barokowa trąbka bądź też inaczej nazywana trąbką naturalną posiadał następującą skalę (podaje tutaj skalę dla standardowej trąbki in D która była najbardziej popularna w tamtych czasach:
— d ,a(małe), d1, fis1, a1, c2, d2, e2, fis2, g2, gis2, a2, h2, c3, cis3, d3, e3, f3, fis3, g3, gis3 i cała chromatyka w oktawie 4 kreślnej —–

Tak więc widać, że można tylko było grać w zasadzie po pasażu D-dur w oktawie razkreślnej a pełną gamę można było grać dopiero od oktawy dwukreślnej. Tym samym łatwo zrozumieć dlaczego wiekszość parti trąbek w barokowych koncertach pisanych jest dość wysoko jak nie bardzo wysoko!.

Współczesne kopie barokowych trąbek mają faktycznie nawiercane otwory aby korygować niedociągnięcia intonacyjne poszególnych dźwięków z szeregu tych wszystkich alikwotów ponieważ nie które dźwięki ze swojej natury są za niskie lub za wysokie. Ja osobiście uważam, że w dobie tego iż od dzisiejszego trębacza wymaga się aby intonacja jego instrumentu była niemal idealna konstruktorzy replik trąbkek naturalnych wyszli tem na przeciew.
Co do dźwięku barokowej trąbki to jest on dużo słabszy niż wspólczesnej trąbki wentylowekj. Naturalna trąbka brzmi z lekką chrypką i ma dużo ciemniejszą barwę.

Na koniec chciałbym tylko wyjaśnić jedną kwestię która nurtuje mnie od lat a mianowice bardzo często trąbkę piccolo nazywa się trąbką barokową. Otóż trąbka naturalna i trąbka piccolo nie mają ze sobą nic wspolnego, kompletni nic.
Ja osobiście jestem zafascynowany trąbką naturalną i mam zamiar w przyszłośći skoncentrować się na tym instrumencie.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?