Re: CZYM RÓŻNIĄ SIĘ TRĄBKI C,Es i B?

#5151
Blues
Członek

W niewyjaśnionych, tajemniczych okolicznościach, mój ciężko spłodzony post ZNIKNĄŁ 😮 , ale spoko, skoro to nie był celowy ban, to napiszę go jeszcze raz, w końcu tyle pracy nie może iść na marne… 😉
A więc wyglądało to mniej więcej tak:

„”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””

Jeśli nie masz bladego pojęcia w tym temacie to będzie trudno, ale ma się to mniej wiecej tak:

Jeśli na trąbce w stroju C zagrasz to co masz w nutkach i np. fortepian (albo jakiś inny nietransponujący instrument) zagra to samo, to wszystko jest spoko, bo zagracie to samo, ale jak na trąbce w stroju B zagrasz to co masz w nutkach, a załóżmy, że masz całą nutę c razkreślne… i fortepian zagra c razkreślne, to już nie będzie to samo, bo trąbka wyda z siebie B małe, a nie C razkreślne. Mówiąc inaczej, wszystko to co grasz na trąbce B, to grasz tak na prawdę o sekundę wielką niżej niż masz zapisane w nutach. A więc, żeby zagrać to samo co gra przykładowy fortepian, musisz grać wszystko o 2W wyżej, albo on o 2W niżej, ale nutki na trąbkę pisze się tak, że to przeniesienie wszystkiego o 2W wyżej jest już uwzględnione i wszystko się zgadza. I analogicznie jest w innych strojach.

„”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?