Re: Granie na 2 instrumenach………

#4569
mactr
Członek

Cześć!

Według „radzieckiej” szkoły: „nic cholero nie ruszaj tego puzonu/waltorni.tuby, bo sobie zadęcie popsujesz”.
Ale to pierdy – możesz grać na wszystkim na czym chcesz (no może poza fletem, obojem i fagotem, bo po co? 🙂 ). Niezbędna jest tylko świadomość tego co się przy każdym z tych instrumentów dzieje z Twoimi wargami, mięśniami itd. Tak mi się wydaje.
W ogóle słyszałem nawet gdzieś opinię, że granie na innej wielkości ustniku rozwija aparat na instrumencie podstawowym. Jeśli np. puzon nie spowoduje u Ciebie jakichś dziwnych rzeczy, które zaczną przeszkadzać na trąbie, to czemu nie?
Zresztą jedyna różnica to ustnik – do „momentu” warg u każdego dęciaka wszystko powinno chyba pracować w ten sam sposób?

W ogóle to polecam filmik z Yamaha Podcast z Morrisonem w fabryce Yamahy, filmiki z jego strony itd. Facet gra na: trąbie, puzonie, puzonie basowym, tubie, sakshornie, saksofonie altowym, tenorowym, klarnecie, klarnecie basowym… I to chyba nie wszystko. Ale najlepsze jest to, jak on na tym zapieprza. Na jednym filmiku gra w zasadzie w jednym utworze na zmianę na trąbie i puzonie i wiecie co puzoniści – zacznijcie ćwiczyć lepiej :):).
Wiadomo, że ciężko być Morrisonem, ale jeśli on może… 🙂

Pozdrawiam!

Ale nudy w niedzielę 🙂

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?