Re: problem w graniu forte wysokich nutek i tych przy samym dole

#4328
dr.marcin1
Członek

Witaj.Ja nie oceniam Pana pod nickiem arek72 pod kątem bycia wspaniałym trębaczem.Być może takim jest.Ale trzeba rozróżnić kwestię bycia wspaniałym muzykiem od bycia nauczycielem.Pan prof.Dziewior bez wątpienia jest jednym z najlepszych muzyków poważnych w Europie,ale on potrafi nauczyć dobrego frazowania,równego grania ładnym dźwiękim itp.ale jeśli chodzi o problemy techniczne związane z dmuchaniem w trąbkę to moim zdaniem nie potrafi lub też nie chce pomóc.Mogłoby to wynikać z jego naturalnych zdolności(budowa zadęcia),które powodują ,że z pewnymi problemami nigdy taka osoba w swojej karierze się nie spotkała.Co do grania suchymi ustami to wcale nie jest tak ,że one mają być idealnie suche,chodzi w tym wszystkim o lepsze trzymanie zadęcia w czasie grania,więc należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na przyłożenie.Niestety nawet tacy niekwestionowani mistrzowie jak Armstrong czy Gillespi mięli ze sobą chusteczki na scenie.I co oni w pauzach robili?Wycierali usta i ustnik,aby pierwsze przyłożenie było suche.A robili to dla tego ,że przy technice grania na sucho co jakiś czas właśnie tam pod ustnikiem robi się mokro i powstaje dyskomfort.Poza tym moje wypowiedzi nie świadczą o przeczytaniu wszystkich książek na ten temat,tylko z mojego własnego doświadczenia.Gram Panie kolego prawie 30 lat na trąbce i przeżyłem już problemy z graniem na sucho i na mokro,problemy z wyćwiczeniem dobrej kondycji,staccato,legatto,dobrej skalii itp.Moja pewność siebie wynika z tego,że ja się już z tymi problemami borykałem i je u siebie rozwiązałem.Więc to ,że ktoś jest Bogiem u siebie na uczelni jeszcze o niczym nie świadczy.A tak ogólnie rzecz biorąc zadziwia mnie brak pokory do tego instrumentu.Wszyscy myślą ,że są mistrzami świata,a trąbka potrafi dać naprawdę w kość.No i najbardziej dziwi brak merytorycznej dyskusji na ten właśnie temat,tylko atakowanie się.Może więcej wiedzy na forum a mniej typowo Polskiej zajadłości,że ja wiem lepiej bo jestem np.profesorkiem na uczelni.Pozdrawiam.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?