Re: Problem z luzem

#3502
mactr
Członek

Cześć!

No to się powymądrzam 🙂

1. Graj koniecznie dźwięki pedałowe – w końcu zaczną wychodzić (nawet nie wiesz jak szybko, a jaka radocha); są BARDZO przydatne!

2. Pamiętaj, że grasz dopiero (a może już :)) trzeci rok – być może Twoje problemy są spowodowane zbyt trudnym repertuarem, albo niepotrzebnie starasz się naśladować trębaczy typu Sandoval. Nie ma pośpiechu…

3. Jeżeli mówimy o spięciach, to problem najprawdopodobniej leży w oddechu – generalnie, większość problemów w grze na dęciaku leży w niewłaściwym sposobie oddychania. Bierz pełny, swobodny oddech i nie myśl o kiksach, o tym, że Ci nie wyjdzie itd. Swobodnie oddychaj i myśl o muzyce – reszta sama się ułoży (łatwo powiedzieć, ale coś w tym jest).

4. Jeśli nie musisz, nie graj d3.

5. Ćwicz wszystko wolno i stopniowo się rozpędzaj. Rozczytuj utwory nawet, jeśli jesteś cholernie dobry a’ vista i ogólnie szybki technicznie. Zaczniesz grać od razu szybko —> nie wychodzi —> nerwy —> spinka.

6. Poczytaj o technice Alexandra http://www.alexandertechnique.com/
Bardzo pożyteczna sprawa.

7. Artykułuj dźwięk tak, jak byś śpiewał. Jeśli wchodzisz „w dźwięk” na spięciu i czujesz, że to nie to, zaśpiewaj sobie ten dźwięk (czysto!), przyłóż trąbę i teraz zagraj – powinno być luźniej.

8. Do Krakowa masz stosunkowo niedaleko, więc wybierz się do profesora Stolarczyka (puzonista basowy NOSPR-u, wykładowca na AM) – on Ci odpowie na wszytkie pytania związane z oddechem
i najprawdopodobniej wywali twoje granie do góry nogami jak nikt inny (oczywiście przy bardzo dużym Twoim wkładzie). Niesamowity człowiek!

9. Aha – i sprawdź w lustrze czy nie robisz uśmiechu ani innych dziwnych rzeczy z wargami (niektórym to pomaga, ale lepiej zachować naturalne przyłożenie, nie układaj, nie naciągaj jakoś specjalnie warg przed przystawieniem ustnika).

Idę grać (i tak się już nawymądrzałem wystarczająco na dzisiaj :))…

Pozdrawiam!

PS

Spójrz do starszych tematów na forum – kupa fajnych rzeczy tam jest!

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?