Re: kiedy zacząć

#2645
barteq_bm
Członek

Witam, już dawno nie spodobał mi się żaden temat na tym forum jak właśnie ten. Ja uważam, że najlepiej zacząć grać jak najwcześniej. Na pewno nudzi małe dzieci ćwiczenie na instrumencie zwłaszcza gdy rodzice ich do tego zmuszają, bo chcą by ich dziecko zostało muzykiem. Sądzę, że najważniejszym aspektem w tym kierunku jest aby dziecko w jak najwcześniej zaczęło swoją przygodę z instrumentem. Jeśli obędzie się z muzyką grając wcześniej przez kilka lat np. na fortepianie to może wziąć się za trąbkę znacznie później a i tak ma duże szanse być dobrym trębaczem. W takiej właśnie sytuacji dziecko potrafi już jakoś muzykować, czytać nuty, słuchać siebie i być na muzykę wrażliwym. Wtedy zostaje tylko nauka samego grania a muzykować już będzie próbować samo.
Oczywiście nie można zacząć za późno. Ja na przykład miałem prawie 14 zaczynając szkołę I stopnia na trąbce i nie mając wcześniej żadnego pojęcia o muzyce. Fakt że mam marzenie skończyć AM, w przyszłym roku matura. Może dopiero roku temu zrozumiałem o co w grze na trąbce na prawdę chodzi. A gdybym np od 7 roku grał na fortepianie czy akordeonie to nie boję się powiedzieć że teraz po niecałych 5ciu latach gry na trąbce na pewno był bym lepszy. Nie wysnuwam tych stwierdzeń z powietrza bo znam wile osób co po fortepianie czy akordeonie na I st w II st zmienili instrument na dęty i studiują go na AM i zdobywali wyróżnienia na konkursach chociaż wcześniej uczyli się na nim grać 4 czy 5 lat.
Trochę dużo zbędnych rzeczy, ale uważam że najważniejsze to żeby jak najwcześniej zacząć bawić się z muzyką a wtedy nauka na trąbce będzie o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza nawet gdy zaczniemy na niej grać w wieku 13 czy 14 lat.
Pozdrawiam wszystkich trębaczy i zapraszam do dyskusji na ten temat bo jest warto.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?