Odpowiedź: oddychanie

#13586
coolman
Participant

Witaj Kazik:)
to nie jest zwykłe forum a przynajmniej chciałbym , żeby nie bylo zwykłe czyli takie gdzie każdy może aninimowo pytać o coś kogoś kto nie jest anonimowy:)Prosiłem na początku mojego forum , żeby każdy sie przedstawił poniewaz nie uznaję odpowiadania na pytania zadawane przez anonimy…. :)Wiem , że Ty nie zadałes pytania a jedynie włączyłes sie do wymiany zdan na temat oddychania ale skoro sie wypowiedziałes to wolałbym , żebyś się ujawnił i mysle , że tak to powinno wyglądać:) część z piszących posty ( większość ) nie jest anonimowa i to ułatwia wymianę zdań.
Ponieważ wiem jak wazną rzecza jest oddychanie to będę dalej drążył temat………
Chciałbym Cię prosić , żebys rozwinął swoja teorię na ten temat i wyjaśnił o co chodzi dokładnie ponieważ pewnie świetnie dmuchasz i wiesz jak to sie robi ale obawiam sie , że dla początkujących trębaczy nie wystarczy powiedzieć żeby nabrali dużo powietrza i wtedy będzie wystarczające ciśnienie powietrza.( czyli jak nabiorą mało to nie będzie ciśniena? ) Bo co do tego , że w wysokim rejestrze jest potrzebne większe ciśnienie powietrza nie ma chyba wątpliwości? ( chyba , że nie jest potrzebne….? ) A więc co zrobić jeśli podczas koncertu na wzięcie oddechu mamy tylko pół sekundy i musimy zagrać np ćwierćnutę F3??? przecież nie zdążymy napełnić całkowicie płuc. Albo co wtedy jeśli wysoki dźwiek będzie pod koniec frazy a w płucach została resztka powietrza i nie da się „dobrać” ???
Wyjasnij , proszę bo może ja cos pominąłem ale teoria ze „sprzęgłem” mnie nie przekonuje….:)
Oczywiście zgadzam się z tym , że należy zawsze (jesli jest na to czas) wypełniac całkowicie płuca powietrzem ale to nie jest sposób na wytworzenie odpowiedniego ciśnienia a jedynie bardzo istotna zasada oddychania podczas gry na instrumencie.Dodam jeszcze , że równie ważne jest całkowite opróżnianie płuc przy wydechu:)
Prosze Cię opisz Twoja teorię dokładniej.Niech na tym forum będa pełne informacje:):)

seb

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?