Forum Polskich Muzyków Orkiestrowych (podsumowanie)

28.11.2010 odbyło się w Warszawie Pierwsze Forum Polskich Muzyków Orkiestrowych. Spotkanie było zorganizowane przez związki zawodowe Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Sinfonii Varsovii w Warszawie. Udział wzięło około 60 muzyków reprezentujących ponad 20 orkiestr i chórów z całej Polski.

Głównym tematem spotkania była nowelizacja Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Niektóre zapisy projektu tej ustawy były od dawna krytykowane przez środowiska muzyków i innych artystów wykonawców. Nie uwzględniają one specyfiki pracy muzyka orkiestrowego i nie odpowiadają potrzebom ani postulatom środowiska. Nic dziwnego, bowiem wnioskodawcami proponowanych zmian są organizacje dyrektorów teatrów, zupełnie nie reprezentatywne dla środowiska muzycznego. Pomimo licznych protestów, apeli i listów, nie wycofano kontrowersyjnych zapisów, kuriozalnych w skali światowej. Dobór podmiotów opiniujących projekt nie odzwierciedla w pełni stanowiska ośrodków naukowych, zajmujących się problematyką kultury, ogranicza możliwości wypowiedzi organizacji zawodowych, preferuje grupy reprezentujące środowiska pracodawców. To przeczy zasadzie dialogu społecznego, koniecznego przy tworzeniu tak ważnych regulacji dotyczących wielotysięcznego środowiska. W związku z tym zebrani uznali, że należy jeszcze podjąć wszelkie możliwe kroki, aby nie dopuścić do uchwalenia ustawy w obecnie proponowanym kształcie. Prezydium Pierwszego Forum Polskich Muzyków Orkiestrowych wystosowało List Otwarty do Premiera Donalda Tuska w tej niezwykle ważnej sprawie.

Więcej szczegółów na stronie www.forum.megahost.pl
Damian Walentek

Więcej na temat: Forum Polskich Muzyków Orkiestrowych

Polub nas na FacebookuZobacz także

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?