Zoltan Kiss

Urodził się 30 lipca 1980 roku w Budapeszcie. Zainteresowanie muzyka rozbudził w nim jego brat Arpad, który jest trębaczem. Początkowo Zoltan również pragnął grać na trąbce, ale ostatecznie wybrał puzon. Zachwyciła go wówczas ruchoma część tego instrumentu, czyli suwak. Naukę gry na puzonie rozpoczął w wieku 12 lat w szkole muzycznej I stopnia w Budapeszcie w klasie Istvana Domany’ego. W latach 1994 – 1996 chodził do wojskowej szkoły muzycznej w Budapeszcie. Lekcje pobierał pod kierunkiem Jozefa Nagy’ego.
W 1996 roku matka Zoltana otrzymała pracę w Ambasadzie Węgierskiej w Warszawie. Zoltan przyjechał razem z nią. Tak też znalazł się w Polsce.
Edukację muzyczną od 1997 roku kontynuował w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie puzonu Henryka Małeckiego.
W 1999 Zoltan Kiss zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku. W tym samym roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2000 dostał I nagrodę (II nie przyznano) na II Ogólnopolskim Festiwalu Puzonowym w Warszawie. W roku 2002 otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Gry Na Instrumentach Dętych Blaszanych w Gdańsku.
Studia rozpoczął w 2002 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie puzonu Jana Górnego. W 2003 roku wraz z zespołem Warsaw Brass Trio zdobył III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. W tym samym roku został laureatem II miejsca (I nie przyznano) i nagrody specjalnej Polskiego Radia na III Ogólnopolskim Festiwalu Puzonowym w Warszawie. Współpracował również z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (2003). W następnym roku 2004 powrócił do Warszawy. Studia kontynuował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie ad. Marka Żwirdowskiego. Tam też w 2005 roku jako członek Warsaw Brass Trio zdobył I miejsce w kategorii kwartetów i kwintetów blaszanych na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Instrumentów Dętych.
W kwietniu 2005 roku Zoltan Kiss poznał światowej sławy septet blaszany Mnozil Brass w czasie jego trasy koncertowej po Polsce. Został zaproszony przez zespół na przesłuchania, które odbyły się w Berlinie. Z łatwością pokonał konkurentów i miesiąc później był już członkiem Mnozil Brass. Następnie przeniósł się na stałe do Wiednia. Nie zerwał jednak kontaktów z przyjaciółmi i w wolnym czasie z chęcią powraca do Polski.
Od 2005 roku Zoltan Kiss wykłada na kursach muzycznych i gra ok. 130 koncertów rocznie w 27 krajach świata.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?