Szabolcs Zempléni

Urodził się w 1981 roku w Budapeszcie. Pochodzi z węgierskiej rodziny muzyków. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat od gry na fortepianie. Mając 13 lat, zaczął uczyć się gry na waltorni u Palma Szilagyi. W roku 2005 ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, w klasie Ferenca Tarjáni. W roku 2003 był studentem Akademii Muzycznej im. Hannsa Eislera, gdzie kontynuował naukę u Christiana-Friedricha Dallmanna i Markusa Bruggaiera.

Artysta uczestniczył w wielu kursach i klasach mistrzowskich, prowadzonych przez znanych waltornistów, takich jak: Francis Orval z USA, Froydis Ree Wekre z Norwegii, István Vincze z Niemiec, Friedrich Gahler z Austrii, Eyal Vilner z Izraela oraz Adam Friedrich z Węgier. W 1995 roku wystąpił jako solista oraz wspólnie z ojcem na pierwszym Węgierskim Festiwalu Waltorniowym w Csobánka.

W wieku 17 lat otrzymał I nagrodę oraz Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Konkursie Waltorniowym „Concertino Praha”. W następnych latach odnosił zwycięstwa na międzynarodowych konkursach (Bekes – 2000 r., Markneukirchen – 2000 r. i Brno – 2001 r.).

W 2005 roku otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium.

Występował z koncertami solowymi w Europie oraz na Międzynarodowych Warsztatach Waltorniowych w Chinach (2000 r.) i Ameryce (2001 r.).

Jako solista grał z licznymi orkiestrami, między innymi z Budapeszteńską Orkiestrą Festiwalową i Orkiestrą Radia Bawarskiego, z takimi dyrygentami, jak: Ivan Fischer i Yakov Kreizberg.

W 1998 roku został zaproszony do Jeunesses International Orchestra jako solista-waltornista. W roku 2000 został pierwszym waltornistą w Budapeszteńskiej Orkiestrze Festiwalowej, a w sezonie 2003/2004 grał w Operze Frankfurckiej i w Staatskapelle Dresden. Od 2005 roku jest solistą-waltornistą w Bamberskiej Orkiestrze Symfonicznej (Bamberger Symphoniker).

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?