Stefan Dohr

Przyznanie artyście przez New York Chronicle tytułu „króla waltorni”, a także jego perfekcyjna technika, czysta intonacja i zachwycająca artykulacja zapewniają mu świetne recenzje i światowy rozgłos.

Stefan Dohr studiował w Essen i Kolonii, a swoją karierę rozpoczął w wieku lat 19 jako solista w orkiestrze Opery frankfurckiej. Tę samą funkcję pełnił także w Bayreuth Festival Orchestra, w Orkiestrze Filharmonii w Nicei i w Niemieckiej Orkiestrze Symfonicznej (Deutschen Symphonie Orchester) w Berlinie. W 1993r. został solistą Filharmoników Berlińskich.

Również jako solista występował pod batutą takich sław jak Daniel Barenboim, Bernhard Haitink, Christian Thielemann, Ingo Metzmacher, Daniel Harding oraz Claudio Abbado, który zaprosił go do wspólnego występu z Lucerne Festival Orchestra na stanowisku pierwszego waltornisty.

Oprócz repertuaru solowego, takiego jak koncerty na waltornię Mozarta, Haydna czy Straussa, Stefan Dohr żywo interesuje się dokonaniami współczesnych kompozytorów, m.in. Ligeti’ego, Knussena czy Kirchnera. W marcu 2008r. wykonał specjalnie dla niego skomponowany koncert austriackiego kompozytora Herberta Willi i z pewnością nie była to ostatnia światowa premiera w wykonaniu Stefana Dohra, ponieważ już są w planach kolejne dzieła kompozytorów zafascynowanych jego talentem.

Stefan Dohr jest również wziętym kameralistą, angażuje się w projekty tworzone razem z kolegami filharmonikami, a także występuje z takimi sławami jak Maurizio Pollini, Lars Vogt, Kolja Blacher, Ian Bostridge.

Jest członkiem stałym zespołu Ensemble Wien-Berlin, który obchodzi w 2008 r. swoje 25-lecie. Świętuje jubileusz serią koncertów, w ramach których znalazł się również koncert podczas Lucerne Festival, gdzie zostanie wykonana światowa premiera nowego dzieła australijskiego kompozytora Brett’a Dean’a.

Stefan Dohr regularnie pojawia się na międzynarodowych festiwalach muzyki kameralnej i jest zapraszany jako pedagog w celu prowadzenia klas mistrzowskich na całym świecie. Dużą część swojego czasu poświęca dla słuchaczy Herbert von Karajan Academy.

W lipcu 2007r. została wydana płyta pt. „Opera” z nagraniem sekcji waltornistów z Filharmonii Berlińskiej.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?