Slide Hampton

  Locksley Wellington „Slide” Hampton (urodzony 21 kwietnia 1932) – Kompozytor, band leader, aranżer i wyjątkowo utalentowany puzonista, kariera Hamptona jest jedną z najciekawszych wśród muzyków jazzowych. 

Gry na puzonie nauczył się w wieku 12 lat, od rodziców z którymi grał w rodzinnym zespole muzycznym. Co ciekawe Locksley jest jednym z niewielu puzonistów leworęcznych.

Trombonist Slide Hampton, trumpeter Scott Wendholt and bassist Charlie Haden will be among artists performing at the 25th anniversary Carolina Jazz Festival Wednesday (Feb. 12) through March 1, as will the North Carolina Jazz Repertory Orchestra and the UNC Jazz Band.

Slide Hampton

W wieku 20 lat po raz pierwszy wystąpił w Carnegie Hall z Lionel Hampton Band. Był też później członkiem Buddy Johnson’s R&B, Maynard Ferguson Band. W 1958r. wziął udział w nagrywaniu płyty „Melba Linston and Her 'Bones”. Później jego reputacja ciągle rosła. Wkrótce rozpoczął współpracę z zespołami prowadzonymi przez Arta Blakeya, Tadda Damerona, Barryego Harrisa, Thada Jonesa, Mela Lewisa i Maxa Roacha, przyczyniając się do tworzenia zarówno kompozycji i aranżacji. W 1962 roku założył Slide Hampton Octet a zespół koncertował w USA i Europie.

Od 1968 roku koncertował z orkiestrą Woodiego Hermana, zamieszkał w Europie, gdzie przebywał do 1977 roku, w tym czasie wykładał na Harvardzie. 4 czerwca 2006 roku po raz pierwszy zagrał koncert w The Tribeca WSA w Nowym Jorku (w hołdzie Antonio Carlosowi Jobimowi) i zadebiutował z Hampton Ultra Big Band. Koncert był pierwszym z wielu planowanych na najbliższą przyszłość. W 2009 roku wydał kompilację 4 piosenek zatytułowaną „A Tribute to African-American Greatness” uhonorowaną przez Nelsona Mandelę, Oprah Winfrey, Tigera Woodsa, Venus Williams, Serenę Williams i Baracka Obamę.

W 1998 roku zdobył nagrodę Grammy za „Najlepszą Jazzową Aranżację z Towarzyszeniem Wokalisty „, jako aranżer  „Cotton Tail” w wykonaniu Dee Dee Bringwatera . Był również laureatem nagrody Grammy w 2005 roku  za „Best Large Jazz Ensemble Album,”  The Way: Music of Slide Hampton, The Vanguard Jazz Orchestra oraz za aranżację „Stardust” dla Dizzy Gillespie All-Star Big Band.

W roku 2005 Hampton został uhonorowany na festiwalu jazzowym w Indianapolis . Jazz Fundation of Ineapolis wprowadziła go do swojej alei sław.

W 2005 roku, „National Endowment for the Arts” uhonorowała Slide’a Hamptona najwyższą nagrodą ”NEA Jazz Masters Award”.

Slide Hampton na 70 urodzinach trębacza Dizzyego Gillespiego

 

źródło:

http://en.wikipedia.org/wiki/Slide_Hampton

Więcej na temat: A Tribute to African-American Greatness, Buddy Johnson's R&B, Hampton Ultra Big Band, Locksley Wellington Hampton, Melba Linston and Her 'Bones, NEA Jazz Masters Award, puzonista, puzonista leworęczny, Slide

Polub nas na Facebooku

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?