Radovan Vlatkovic

Radovan Vlatkovic – urodził się w 1962 roku w Zagrzebiu. Podczas dwuletniego pobytu w Stanach Zjednoczonych otrzymywał jako sześciolatek swoje pierwsze lekcje gry na waltorni. Później studiował w Akademii Muzycznej w swoim rodzinnym mieście, oraz w Nordwestdeutsche Musikakademie w Detmold, gdzie studia ukończył z wyróżnieniem.

Już jako student został laureatem nagrody między innymi w Międzynarodowym Konkursie Waltorniowym w Liege/ Belgia, w 12-tym Jugosławiańskim Konkursie Muzycznym i na Międzynarodowym Konkursie „Premo Ancona” we Włoszech. Szczególne wyróżnienie to była pierwsza nagroda na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium, w 1983 roku – po tym jak przez 14 lat w kategorii gry na waltorni nie przyznano żadnej nagrody.

Dalsza kariera artysty jest równie ciekawa. Jako solista przemierzył prawie wszystkie kraje Europy, Amerykę, Kanadę, Mexico, Izrael, cały Bliski Wschód, Afrykę Wschodnią, Japonię i Australię. Między innymi grał wraz z Radio Symphonie Orchester Berlin, Symphonieorchester der Bayerischen Rundfunks, BBC Symphony Orchestra London, English Chamber Orchestra, Academy of Saint Martin in the Fields, Camerata Academica des Mozarteums a Yomiuri Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Orchestra oraz z NHK Symphony Orchestra.

Między rokiem 1982 a 1990 R. Vlatkovic byl solo waltornistą Radio-Symphonie-Orchester Berlin. Opuścił orkiestrę, by poświęcić się bardziej solowym zadaniom. W 1992 roku został profesorem w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Od 1998 roku naucza jako Profesor na „Mozarteum” w Salzburgu.

Na podstawie swojej wieloletniej działalności Vlatkovic może dzisiaj poszczycić się wyjątkowo szerokim repertuarem, który rozciąga się od baroku po wiek XX-ty.

Vlatkovic nagrał dla wytwórni płytowej EMI Classics wraz z English Chamber Orchestra pod batutą Jeffrey’a Tate wszystkie koncerty waltorniowe Mozarta i Straussa. Jego wykonania koncertów waltorniowych Mozarta spotkały się z nagrodą krytyków niemieckiej sceny płytowej.

httpv://www.youtube.com/watch?v=6GN374m5HwE

httpv://www.youtube.com/watch?v=9ThfCLhUHOQ

źródło: www.hornweb.ch
tłumaczenie: Monika Kostrzewa

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?