Radek Baborak

Urodził się w Czechach, gdzie w wieku 8 lat rozpoczął naukę gry na waltorni u Karela Křeneka. Jako 12-latek wygrał konkurs radiowy Concertino Praga. Trzy lata później uzyskał trzecią nagrodę w konkursie Praska Wiosna. W latach 1989-1994 studiował u Bedřicha Tylšara w Praskim Konserwatorium. Jest laureatem licznych konkursów, m.in. zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Radiowego UNESCO (1993), laureatem drugiej nagrody w Genewie 1993 (pierwszej nagrody nie przyznano), pierwszej nagrody w konkursie ARD w Monachium (1994), pierwszej nagrody w konkursie Markneukirchen (1994), Grammy Clasic Award w Republice Czeskiej (1995), Davidoff Prize 2001, Mostly Classic Award 2002.

Był zaangażowany jako solista orkiestr Filharmonii Czeskiej i Filharmonii Monachijskiej, a w 2000 r. został pierwszym waltornistą Filharmoników Berlińskich, z którymi często występuje jako solista. Jest również członkiem kilku zespołów kameralnych, współpracuje z Berlin Baroque Orchestra. Ze swoim Afflatus Quintett zdobył pierwszą nagrodę na konkursie ARD w Monachium (1997). W 2008 r. założył Czech Horn Chorus, daje również recitale w duetach z Yoko Kikuchi (fortepian), Janą Bouškovą (harfa), Jirím Bártą (wiolonczela).

Jest twórcą i dyrygenetm Czeskiej Sinfonietty, która skupia najlepszych czeskich solistów i muzyków kameralnych. Jego szeroki repertuar obejmuje dzieła od okresu baroku po utwory współczesne. Jako solista koncertuje z wiodącymi orkiestrami na całym świecie (m.in. Royal Symphony Orchestra London, Orkiestra Mozarteum w Salzburgu, DSO Berlin, Bamberger Symphoniker, Praska Orkiestra Symfoniczna, NHK Symphony Orchestra w Tokio, New Japan Philharmonic, filharmonie w Pradze, Monachium, Sankt Petersburgu, Strasburgu, Helsinkach, orkiestry radiowe w Niemczech, Francji, Słowenii i Hiszpanii, Bach Academie Stuttgart, Liszt Chamber Orchestra), współpracując z takimi dyrygentami, jak James Levine, Seiji Ozawa, Daniel Barenboim, Sir Simon Rattle, Neeme Järvi.

Jako pedagog związany jest z Arturo Toscanini Foundation, TOHO University Tokyo, Escuela Superior de Música Reina Sofia w Madrycie oraz z praską Akademią Muzyczną. Szeroka dyskografia artysty obejmuje płyty zarejestrowane dla takich wytwórni, jak Octavia Records, Supraphon, EMI Classics, Arte Nova, Sony Music Classical.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?