Maciej Pietraszko

Maciej Pietraszko urodził się w Żywcu, gdzie w wieku 10 lat rozpoczął edukację muzyczną gry na puzonie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. u mgr Szymona Piątka. Naukę kontynuował w PSM w Bielsku-Białej pod kierunkiem prof. Zdzisława Stolarczyka. W 2002 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie studiował u prof. Jana Górnego. W tym samym roku otrzymał stypendium Thornton School of Music i rozpoczął studia na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC) w Los Angeles pod kierunkiem prof. Terry’ego Cravensa, basowego puzonisty Opery Los Angeles, oraz legendarnego puzonisty jazzowego Bill’a Watrousa. Swoją grę na puzonie doskonalił również na kursach mistrzowskich u takich pedagogów i solistów jak: Wynton Marsalis, Yo-Yo Ma, Joe Alessi, Warren Deck, Ralph Sauer, Ian Bousfield, James Miller, David Bilger, Don Harry, David Kirk, John Marcellus, Hakan Hardenberger, Marie Speziale i wielu innych.

Pietraszko jest zdobywcą wielu nagród muzycznych. Z najważniejszych wymienić należy: zwycięstwo w New World Symphony Concerto Competition, II miejsce na Coleman Chamber Ensamble Competition w Pasadenie (USA), I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie, II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Gdańsku, Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Puzonowym w Warszawie, Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Jastrzębiu Zdroju. W 1997 otrzymał również prestiżową nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki „Rydwan Apollina”.

Maciej jest laureatem wielu stypendiów artystycznych. W 1996 otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1998-2002 był stypendystą naukowym Akademii Muzycznej w Katowicach, a w latach 2002-2003 Thornton School of Music na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC) w Los Angeles. W tym samym czasie otrzymał również dwukrotnie stypendium dla Kwintetu Blaszanego „Novus” w.w. uczelni.

Maciej Pietraszko prowadzi wszechstronną działalność muzyczną jako solista, kameralista, muzyk orkiestrowy oraz pedagog. Do najważniejszych osiągnięć solowych Macieja zaliczyć należy występy z towarzyszeniem Filharmonii Śląskiej, Orkiestry Kameralnej Miasta Kraków Capella Cracoviensis, Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Katowicach, American Youth Symphony w Los Angeles oraz New World Symphony w Miami Beach.

Pietraszko jako muzyk orkiestrowy występował z wieloma orkiestrami w kraju i zagranicą. Miał zaszczyt grać pod batutą wybitnych dyrygentów wśród których znaleźli się m.in. Miachel Tilson Thomas, Franz Welser-Möst, Stéphane Deneve, Roberto Abbado, Hansa Graf, HK Gruber, Peter Oundjan, Roger Norrington, Alsdair Neale, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Jan Krenz, Larry Livingston, Sergiu Comissiona, John Barnett, John Williams i wielu innych. Wraz z orkiestrami akompaniował najwybitniejszym solistom m.in. Placido Domingo, Roy Hargrove, Thomas Hampson, Yefim Bronfman, Hakan Hardenberger, Richard Stoltzman, Leila Josefowicz, Bill Watrous, Adam Makowicz, Leszek Możdżer.

Maciej uczestniczył również w wielu nagraniach płytowych. W 2001 roku wraz z Kwartetem Puzonowym NOSPR wydal płytę zawierającą zarówno pozycje klasyczne, jak i te wywodzące się ze świata jazzu, muzyki rozrywkowej a także filmowej.

Podczas studiów w Los Angeles miał również zaszczyt grać, jako pierwszy puzonista, w prowadzonym przez Billa Watrousa big bandzie – USC Wildlife Refuge Band.

Wielką pasją Macieja jest nauczanie. Jeszcze podczas studiów w Polsce pracował jako nauczyciel puzonu w Szkole Muzycznej II stopnia w Żywcu oraz jako instruktor instrumentów dętych przy orkiestrze dętej OSP w Choczni, dzieląc swą pasję z profesjonalistami oraz entuzjastami muzyki. Maciej bardzo ceni czas spędzany ze swoimi uczniami. Poprzez nietypowe podejście metodyczne i pedagogiczne potrafi nawiązać z nimi wspaniały kontakt i stać się muzycznym autorytetem. Uczestnicy prowadzonych przez niego kursów to nie tylko puzoniści, ale również inni młodzi instrumentaliści oraz wokaliści, pragnący pogłębiać i rozszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

Pietraszko, który na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych, każde wakacje spędza w Polsce, wykorzystując wolny czas na prowadzenie warsztatów muzycznych połączonych z koncertami. Maciej jest również pomysłodawcą i organizatorem „Żywieckiego Suwakowania” letnich Spotkań Puzonowych w Żywcu, które są połączeniem wakacyjnego odpoczynku z muzyką i przyjemnością gry na puzonie, oraz przybliżeniem publiczności wszechstronnego i pełnego możliwości instrumentu jakim jest puzon.

W latach 2004-2008 Maciej był członkiem New World Symphony w Miami Beach na Florydzie – prestiżowej orkiestry – akademii dla młodych muzyków. której misją jest przygotowanie utalentowanych instrumentalistów do pracy w najlepszych, profesjonalnych orkiestrach na świecie. Każdego roku ponad 1000 młodych ludzi walczy o około 35 miejsc w orkiestrze. Orkiestrę założył i prowadzi Michel Tilson Thomas – dyrektor artystyczny San Francisco Symphony.

W listopadzie 2007 roku Maciej zdał egzamin do orkiestry New York City Opera i w lutym 2008 rozpoczął nowy rozdział swojej kariery. Maciej dołączył do orkiestry w czasie 64 sezonu opery nowojorskiej, ktora od 1943 roku nieprzerwanie służy mieszkańcom i niezliczonym turystom „miasta świateł”. Dodatkowo Pietraszko na stałe współpracuje z Southwest Florida Symphony w Fort Myers oraz Florida Grand Opera w Miami.

Od kilku lat Maciej ma zaszczyt być członkiem i gorącym entuzjasta Polskiego Stowarzyszenia Puzonistów oraz Trombone Page of the World – największego na świecie stowarzyszenia I bazy danych puzonistów.

źródło: puzon.pl

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?