Ludwik Lutak

Wybitny trębacz, pedagog oraz orędownik podnoszenia rangi muzyków grających na instrumentach dętych.

Był pierwszym trębaczem Filharmonii Krakowskiej (1947 – 1971). Współpracował z Orkiestrą Radiową, a także Operą Krakowską. Występował jako solista i kameralista. Koncertował z wieloma orkiestrami zarówno w kraju jak i za granicą (m.in. Włochy, Czechosłowacja, Jugosławia, Niemcy, Francja, Belgia, USA, Związek Radziecki).

Od 1947 roku rozpoczął pracę pedagogiczną między innymi w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej (obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie), Państwowym Liceum Muzycznym, Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej, a od 1969 do 1986 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (obecnie Akademia Muzyczna), gdzie wykładał grę na trąbce i prowadził zespoły kameralne.

Wychował kilka pokoleń trębaczy, z których wielu pracowało w Orkiestrach Symfonicznych, Filharmoniach, Operach, Orkiestrach Radiowych, a także w Szkołach Muzycznych (jako pedagodzy).

Jako autentyczny autorytet bywał wielokrotnie zapraszany do jury konkursów, festiwali i innych przesłuchań uczniów i studentów sekcji instrumentów dętych. Prowadził wykłady dla pedagogów uczących gry na trąbce w szkołach muzycznych I i II stopnia z różnych regionów Polski.

W ciągu wieloletniej działalności pedagogicznej stworzył własną szkołę gry na trąbce, która została wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i wielokrotnie wznawiana. Szkoła ta (dwutomowa) została zalecona do użytku szkół muzycznych I i II stopnia. Opracował też „Studia Orkiestrowe” niezbędne do przygotowywania młodych adeptów gry na trąbce do przyszłego zawodowego życia.

Za swoją wieloletnią pracę artystyczną, dydaktyczno-wychowawczą i społeczną otrzymał wiele nagród i odznaczeń najwyższej rangi.

Przez całe swoje życie walczył o podnoszenie rangi muzyków grających na instrumentach dętych.
Efekty jego wieloletnich starań widoczne są aktualnie i są zwieńczeniem Jego marzeń, planów i dążeń.

Notatkę biograficzną (na postawie materiałów B. Lutakówny) sporządziła M. Łapińska http://www.zelenski.krakow.pl

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?