Francis Orval

Francis Orval – znany na całym świecie solista, który nagrał wiele płyt. Jest profesorem uczącym gry na waltorni na Akademii Muzycznej w Trossingen w Niemczech.

Urodził się w Li?ge wBelgii, a w roku 1986 został obywatelem Ameryki, gdzie spędził siedem lat. Francis Orval ma ponad 20-letnie doswiadczenie jako pierwszy waltornista, grając przez długi czas z głównymi orkiestrami Belgii i Luksemburgu.W tym samym czasie wykładał również na kilku uniwersytetach. Później – w 1983 roku – wyjechał do Ameryki.

Podczas okresu jego życia, który spędził w Europie, Francis Orvalbył profesorem na uczelniach muzycznych w Li?ge i w Luksemburgu. Inne jego posady obejmują: współdyrektor Gr?try Music Academy w Li?ge, Dyrektor Artystyczny „Académie Internationale d’Eté de Wallonie” oraz założyciel i organizator dwóch Międzynarodowych Konkursów Waltorniowych w latach 1977 i 1981. Ponadto zasiadał w jury kilku konkursów i jest członkiem urzędu doradczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Waltorniowego.

Francis Orval, zapraszany do wielu miejsc na świecie jako solista, czy kameralista, grający zarówno na rogu naturalnym, jak i rogu współczesnym, jest często proszony również o udzielanie warsztatów i lekcji dla wielu instytucji muzycznych. Kieruje rozmaitymi zespołami i – jako utalentowany kameralista – założył kilka grup. W 1987 roku Francis Orval otrzymał Pierwszą Nagrodę na Międzynarodowym im. Louise D. McMahon w Lawton w st. Oklahoma.

Pośród licznych nagrań dokonanych przez Francisa Orvala znajdują się m.in. : Trio Brahmsa, nagrane wraz ze skrzypkiem A.Grumiaux i pianistą G.Sebokiem (Philips); Koncert na dwie waltornie Haydna (Decca); Belgijska Muzyka Współczesna (Polydor – Deutsche Grammophon); Konzertstück Schumanna, Morceau de Concert Saint – Saënsa, Concertino Webera (VOX/Turnabout); Koncert waltorniowe Mozarta (CD Marcophon). Na rogu naturalnym nagrał septety Berwalda i Beethovena wraz z solistami Uppsala Chamber ze Szwecji oraz kilka utworów wraz z zespołem „La Petite Bande”, kierowanego przez Sigiswalda Kuijkena (Belgia).

Francis Orval jest ponadto autorem transkrypcji na waltornię słynnych Sześciu Suit na wiolonczelę solo J.S.Bacha, które następnie nagrał i wydał na płytach (CD Marcophon).

źródło: nota biograficzna opracowana przez Editions Marc Reift
 tłumaczenie: Dominik Kosyrczyk

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?