David Pyatt

W roku 1988, gdy miał 14 lat został najmłodszym zwycięzcą prestiżowego konkursu BBC na Młodego Muzyka Roku. Na gruncie tego sukcesu zbudował karierę solową, która poprowadziła go przez Wielką Brytanię, także przez Europę, Amerykę, Kanadę i Japonię. W Anglii pracował w najlepszych orkiestrach, np. w English Chamber Orchestra, London Mozart Players i w Halle. W 1993 roku zadebiutował w BBC drugim koncertem waltorniowym R. Strauss’a. W 1996 roku The Gramophone Magazine wyróżnił David’a Pyatt’a jako Młodego Artystę Roku za jego pierwszą płytę CD z koncertami Strauss’a. Od sezonu 1998/99 jest solowym waltornistą w London Symphony Orchestra.

W 1996 David Pyatt podpisał ekskluzywną umowę z Erato Disques. Jego pierwsza płyta CD dla Erato z koncertami na waltornię Mozarta pod dyrekcją Sir Neville Marriner i Academy of St. Martin in the Fields została w 1997 roku nominowana przez Gramophone Magazine jako nagranie miesiąca. Druga jego płyta z utworami na waltornię i fortepian z Martin’em Jones’em ukazała się wiosną 1998 roku. Oba jego czołowe nagrania dla EMI z koncertami na waltornię Strauss’a i Brytyjską Serenadą z Brytyjską Symfonią i Nicolas’em Cleobury otrzymały bardzo dobre opinie krytyków. „Sensacyjnie dobra gra…. muzykalnie taka uważna, taka obrazowa” (Gramophone). Nagranie Schuberta „Nad rzeką” z udziałem Michael’a Schade i Graham’a Johnson’a powinna się wkrótce pojawić w Hyperion.

Zaangażowanie David’a Pyatt’a w sezonie 1998/99 to m. in. istotne debiuty z Camerata Academica pod batutą Roger’a Norrington’a i Deutsche Sinfonieorchester Berlin na Festiwalu w Salzburgu, w Niemczech. W Londynie wystąpił dwukrotnie w Queen Elizabeth Hall z Brytyjską Symfonią i Nicholas’em Cleobury, jak i Chirilingian Quartet podczas przedstawienia kwintetu Mozarta będącego częścią Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej.

Gdy miał 17 lat wystąpił w DDR jako solista wraz z National Orchestra of Wales pod batutą Tadaaki Otaka. W USA grał na Sympozjum na Florydzie i na sławnym Vancouver Chamber Festival. Inne jego sukcesy to Brytyjska Serenada na Concertgebouw w Amsterdamie i koncerty z Salzburgską Mozarteumorchester i Trevor’em Pinnock’iem, z Norköping Sinfonieorchester i Danielem Harding’iem, z Istanbul Staatssinfonieorchester i Lissabon Gulbenkian Orchester.

W ramach swoich występów solowych David Pyatt regularnie gra recitale i muzykę kameralną. W 1996 roku wziął udział wraz z kolegami : Maurice Bourgue, Christian Tetzlaff i Emmanuel Pahud w prestiżowej serii Carte blanche aux vents, w Louvre w Paryżu. Inne jego występy to dwa koncerty w Wigmore Hall, jeden z udziałem Endelion Quartet, drugi w tercecie z Anthony’m Marwood i Martin’em Jones’em, jak również recitale z Peter’em Donohoe na Międzynarodowym Festiwalu w Jersey, Martin’em Jones’em dla BBC Manchester i Nord Wales Music Festival.

David Pyatt nagrywał dla BBC, jak i dla niezależnych stacji radiowych i telewizyjnych. Jako były Młody Muzyk Roku BBC zagrał ważną rolę na 10-tym Jubileuszu w 1996 roku gdyż nagrał płytę dla BBC Music Magazine i wystąpił w programach telewizyjnych, m.in. z Martin’em Jones’em i Young Composer Workshop.

David Pyatt jest byłym solowym waltornistą National Youth Orchester i National Youth Chamber Orchester w Wielkiej Brytanii. Zanim kontynuował naukę u Frank’a Lloyd’a, brał 4 lata lekcje u Julie Lord. Jego repertuar recitalowy, solowy i ten z muzyką kameralną jest bardzo rozciągły i biegnie od utworów Telemana, Haydna i Mozarta po utwory czołowych współczesnych kompozytorów.

źródło: www.hornweb.ch 
tłumaczenie: Monika Kostrzewa

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?