Bart van Lier

Znakomity holenderski jazzman, puzonista.

Urodził się 14 czerwca 1950 roku w mieście Haarlem w płn.-zach. Holandii.

Pochodzi z muzykalnej rodziny. Jego ojciec Cor Van Lier pracował jako trębacz, jego starszy brat Erik van Lier jest puzonistą basowym.

Bart grę na instrumentach dętych rozpoczął w ósmym  roku życia. Zaczął grać wtedy na kornecie w  Loosdrecht Fanfare Nieuw Leven, po jakimś czasie kornet zamienił na puzon.

Gdy ukończył 18 lat został członkiem prowadzonej przez pianistę Charlie Nederpelta – VARA Dansorkest (De Ramblers). Już w czasie stuidów w Hilversum  grał też z innymi zespołami – np  big bandem Skymasters czy innymi zespołami prowadzonymi przez takie osoby jak Tony Nolte, Rogier van Otterloo.

Od 1976 pracował z pianistą Cees’em Slinger’em. Później dołączył do Peter Herbolzheimer Rhythm Combination & Brass, prowadził też bardzo zajęte życie muzyka studyjnego.

Bart Van Lier Bart's Bones

Bart Van Lier
Bart’s Bones

 

Od 1992 roku został pierwszym puzonistą w Metropole Orkest, z którą wystąpił na wielu koncertach i nagraniach, między innymi z takimi gośćmi jak Al Jarreau, Zoot Sims, Toots Thielmans.

Obok tych grup Bart grał także w Cubop Nueva Manteca czy z Rein’em de Graaff

Jest liderem kwartetu Bart’s Bones.

Uczył w Folkwang Hochschule w Essen, konserwatoriach w Hadze i Hilversum.  Od 1988  wykłada w Konserwatorium Rotterdamskim.

Bart i 20 puzonów – w hołdzie dla Urbie Greena:

Firma Kühnl & Hoyer stworzyła serię instrumentów sygnowanych jako „Bart van Lier”.

Ważniejsze nagrody i odznaczenia:
2015 ITA Award
2000 Jazz in Duke Town Award

Źródła: 
http://www.mo.nl/orkestleden/bart-van-lier/
https://www.trombone.net/awards/ita/vanlier.cfm
http://nl.wikipedia.org/wiki/Charlie_Nederpelt

 

Więcej na temat: 2000 Jazz in Duke Town Award, 2015 ITA Award, Bart van Lier, Cees Slinger, Erik van Lier, Hilversum, jazzman, Peter Herbolzheimer Rhythm Combination & Brass, puzonista

Polub nas na Facebooku

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?