Arturo Sandoval

Arturo Sandoval (ur. 6 listopada 1949 w Artemisie) ? kubański trębacz i pianista jazzowy.

Podczas swojego pobytu na Kubie pozostawał pod wpływem takich jazzmanów jak Charlie Parker, Clifford Brown i Dizzy Gillespie, którego spotkał w 1977 r.

W 1999 r. Sandoval otrzymał amerykańskie obywatelstwo.

Życie Sandovala stało się tematem filmu z 2000 r. pt. Miłość lub ojczyzna. Historia Arturo Sandovala. Główną rolę w filmie zagrał Andy Garcia.

Arturo Sandoval swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 12 lat od nauki podstaw teorii muzyki i gry na perkusji. Grał już na wielu instrumentach, kiedy zdecydował się grać na trąbce. W 1964 r. rozpoczął trzyletnią naukę gry na trąbce w Kubańskiej Narodowej Szkole Sztuki. W wieku 16 lat jego idolem był Dizzy Gillespie. W 1971 r. trafił do wojska, lecz mógł cały czas grać w Orquesta Cubana de Musica Moderna i kontynuować rozwój artystyczny.

Na Kubie Sandoval grał w zespole Irakere z Chucho Valdesem i Paquito D’Rivera. Szybko stali się światową sensacją. Występ na Newport Jazz Festival w 1978 r. rozpoczął ich karierę amerykańską i zagwarantował kontrakt z Columbia Records. W 1981 r. Sandoval opuścił zespół i założył własny band.

Cieszył się ogromnymi sukcesami stojąc nieco z boku głównego nurtu jazzu. Nagrywał z takimi muzykami jak: Johnny Mathis, Gloria Estefan, Kenny G, Paul Anka, Frank Sinatra i Dave Grusin. Koncerował także z Woodym Hermanem, Herbie Hancockiem, Woodym Shaw, Stanem Getzem, Tonym Benettem, Patti LaBelle i Céline Dion.

Najważniejszym niewątpliwie muzykiem, który wywarł wpływ na Sandovala, jest jego „ojciec duchowy” Dizzy Gillespie. Kiedy ci dwaj trębacze spotkali się na Kubie w 1977 r., Dizzy grał ze Stanem Getzem. Sandoval powiedział później: „Poszedłem do łodzi spotkać się z nimi. Nigdy nie miałem kompleksów w spotkaniach ze znanymi ludźmi. Jeśli kogoś poważam, idę do niego i próbuję się z nim spotkać”.

Z powodu sytuacji politycznej Kuba była odizolowana od amerykańskiej muzyki przez około 20 lat. Gillespie chciał posłuchać tradycyjnej kubańskiej guaguanco (odmiany kubańskiej samby, co umożliwił mu Sandoval.

W 2006 r. Arturo Sandoval otworzył klub jazzowy w Miami Beach ? The Arturo Sandoval Jazz Club. Jest otwarty sześć nocy w tygodniu dla muzyki granej na żywo.

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?