Tuba Wagnerowska

Od początku swojego istnienia, wokół Tuby Wagnerowskiej zawsze było trochę kontrowersji. Nawet sama nazwa jest myląca, ponieważ pomimo iż zawiera słowo tuba, należy do rodziny waltorni. Gra się na niej przy użyciu tego samego ustnika i obsługiwana jest właśnie przez waltornistów. Jej histotria i rozwój był obiektem powierzchownych i nieprawidłowych analiz, jak zresztą opinie na temat wartościowości instrumentu.

To co można powiedzieć na pewno, to iż jest to hybrydowa konstrukcja z bardzo limitowanym repertuarem, często z problematyczną intonacją grających na niej waltornistów, zwłaszcza w przypadku tych mniej doświadczonych. Brzmienie Tuby Wagnerowskiej, jest jednak doceniane ze względu na swoją szlachetność i godność, choć jej użīcie i intonacja były zawsze trochę zagadkowe dla potencjalnych kompozytorów. Złożoność metod zapisu powoduje często problemy z transpozycją dla grających.

Więcej na temat tego instrumentu możesz przeczytać na stronie dedykowanej temu instrumentowi, szroko omawiającą wszelkie aspekty tego niecodziennego instrumentu: https://www.wagner-tuba.com/

Więcej na temat: tuba wagnerowska

Polub nas na Facebooku

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?