Dźwięk. Fizyka puzonu – wstęp.

Trombquake, Sara Boore, USGS
https://earthquake.usgs.gov/learn/music/

Czym jest dźwięk?

Wikipedia podpowiada, że:

Dźwięk – wrażenie słuchowe, spowodowane falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym (ciele stałym, cieczy, gazie)…

W encyklopedii PWN znajdziemy podobną definicję:

dźwiękfiz. zaburzenie falowe w ośrodku sprężystym gazowym, ciekłym lub stałym (fale sprężyste) wywołujące subiektywne wrażenie słuchowe u człowieka lub zwierząt (definicja z zakresu fizyki), a także subiektywne wrażenie słuchowe wywołane takim zaburzeniem (definicja z zakresu psychologii);
Encyclopedia Britannica:
Sound, a mechanical disturbance from a state of equilibrium that propagates through an elastic material medium. A purely subjective definition of sound is also possible, as that which is perceived by the ear, but such a definition is not particularly illuminating and is unduly restrictive, for it is useful to speak of sounds that cannot be heard by the human ear, such as those that are produced by dog whistles or by sonar equipment.
Naukowiec.org prezentuje zwartą i precyzyjną definicję:
Dźwięk jest to fala akustyczna o częstotliwości między 16 Hz a 20 kHz rozchodząca się w ośrodku sprężystym
Mamy więc zgodność i  pewną jasność. Pomijając subiektywne odczucia, definicję psychologiczną a skupiajac się na fizycznej stronie dźwięku widzimy, że ma on swoje źródło, przyczynę oraz nośnik. Żródłem jest materiał, przyczyną jego zaburzenie, nośnikiem jest to, w czym takie zaburzenie się rozchodzi. Wszystkie te elementy cechuje różnorodność. Widzimy ją choćby wtedy, gdy przyjrzymy się temu w jakie rodziny pogrupowane są instrumenty.

Taxonomy of Musical Instruments Mind Map by James Kennedy, Beijing.

 

Nauką, która zajmuje się dźwiękiem samym w sobie jest akustyka. W następnych artykułach postaram się przybliżyć jej podstawy. Opisać te najprostsze i  bardziej skomplikowane systemy wibracji tak, by zbudować podstawę do zrozumienia mechanizmów powstawania dźwięku i wpływu budowy instrumentów na te procesy. Na pewno będę sięgał po inne nauki takie jak matematykę, instrumentoznastwo. Nie ukrywam, że liczę  na to, że będzie to dla mnie ciekawe wyzwanie, znakomita przygoda, podróż w której połączę moje dwie pasję – naukę i muzykę. Cel jaki mi przyświęca to, by zaczynając od podstaw dotrzeć do szczegółów związanych z budową puzonu. Na oko dość prostego instrumentu, za którym stoi jednak potężna fizyka i ciekawe fizyczne efekty. Nie da się przy tym uniknać przykładów innych instrumentów – co mam nadzieję mi wybaczycie. To tyle tytułem wstępu. Jak się okazuje dźwiek, a właściwie fale które go przenoszą można nie tylko usłyszeć, ale czasem też zobaczyć – np w tak pomysłowych eksperymentach jak te:

Sama zaś fizyka dźwięku może być też przedmiotem bardzo interesujących wystąpień:

Do następnego razu. Przyjrzymy się wtedy wibracjom prostych systemów takich jak oscylator harmoniczny.

Więcej na temat: dźwięk, Puzon

Polub nas na Facebooku

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?