Bądź nasieniem, nie zwierciadłem

Chciałbym skorzystać z tej okazji i zachęcić każdego do zawierzenia swojej własnej osobowości oraz do swobody wyrażania siebie za pomocą dowolnego idiomu, z jakim siebie kojarzymy. Nie każdy jest muzykiem, ale oprócz muzyki istnieją też inne formy ekspresji. Możesz być pisarzem albo malarzem. Być może tańczysz. Cokolwiek robisz, niech płynie to z Twojego serca. Dlaczego Wam o tym mówię? Ponieważ tak często albo czujemy albo zostajemy kierowani, by odczuwać tak, jakby grzechem było wyrażanie własnego „ja”. Znam zbyt wielu nauczycieli muzyki, którzy starają się okraść swoich studentów z ich wolności do ekspresji. Wiem jak ważne jest, aby czynić to, czego w imię nauki wymaga nauczyciel. Gdy jednak przychodzi czas na zastosowanie, gdy przychodzi czas na wierne szczegóły, które mogłyby być w ten bądź inny sposób, ale wciąż w granicach właściwego idiomu muzycznego, wówczas powinno się zachęcać studentów do kreatywności i do wyrażania swoich osobistych uczuć poprzez muzykę.

Wierzę, że krzywdzicie siebie próbując wyrazić uczucia kogoś innego. Gdy ograniczamy się tylko do dokładnego powtarzania tego, czego dokonał ktoś inny, idiom ekspresji traci swoje napięcie i znaczenie. Pomyślcie o dobrym aktorze. Nie wystarczy dla aktora spróbować być postacią, którą gra. Aby sprawiedliwie odegrać rolę, musi znaleźć tą część swojej własnej osobowości, która odnosi się do postaci na tyle, aby podczas odgrywania roli mógł dogłębnie i wiernie wyrazić siebie samego. Może wyrażać swoje własne uczucia i być o wiele bardziej przekonującym, aniżeli jedynie odzwierciedlając uczucia i emocje odgrywanej postaci. Bądź nasieniem, nie zwierciadłem. Zwierciadło jest tylko wyrażeniem bez treści. Nasienie pochodzi ze źródła, ale rośnie samo i ma swoją treść. Zwierciadło nie ma życia. Nasienie jest życiem. Zwierciadło jest wyrażeniem z drugiej ręki. Nasienie jest wyrażeniem z pierwszej ręki. Zwierciadło nie ma wrażliwości, za to nasienie rośnie zgodnie ze swoim środowiskiem. Bądź nasieniem. Odczuwaj życie i wyrażaj to uczucie poprzez swój idiom. Zdaje się, że był to jeden z wielu moich poetyckich esejów, ale wolno mi być poetyckim w przypadku, gdy płynie to prosto z serca. Miałem dwóch nauczycieli, którzy wielce popierali ten rodzaj osobistej ekspresji i chciałbym ich wskazać oraz podziękować im obu. Są to: Dr Joseph Packales i Dick Schaffer. Obaj są absolwentami Eastman Conservatory. Dr Packales był moim nauczycielem kompozycji na UTEP a Dick Schaffer nauczycielem trąbki w San Jacinto College. Obaj nauczyli mnie wielkiej sprawy na temat muzyki, ale nigdy też nie wymagali ode mnie niczego, co mogłoby zmniejszyć moją osobistą ekspresję. Dziękuję Wam.

Eddie Lewis

Oryginalny tytuł artykułu: „Be a Seed, Not a Mirror”
Źródło: www.eddielewis.com
Tłumaczenie: Monika Kostrzewa
Artykuł publikowany za wiedzą i zgodą autora.
Kopiowanie tekstu lub jego części zabronione.

Więcej na temat: Eddie Lewis, Trąbka

Polub nas na Facebooku

Uwaga: Przeglądając stronę akceptujesz naszą Politykę Prywatności BRASSerwis.pl 2001 - 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?